Старија жена и млађи мушкарац - Пропаст или рецепт за успех?
21.11.2024.
19:10
БРАКОВИ између старијих жена и млађих мушкараца нису били непознаница. Сетите се Софке из романа “Нечиста крв” Боре Станковића. А, и ако се распитате о својим прецима, наићи ћете на примере оваквих брачних аранжмана.
Готово у исто време три филмска сценарија на Нефлиxу – “А Фамилy Аффаир”, “Лонелy Планет” и “Децеитфул Лове” – донела су нам узбудљиве љубавне приче између старије жене и млађег мушкарца. Но, табуи изазвани разликом у годинама, отпор пријатеља и породице у прихватању везе, те лична преиспитивања и сумње не дешавају се само на филму. Овакве везе постају све учесталије и све је више жена које за партнере бирају млађе мушкарце.
Ново буђење страсти
Предрасуде према оваквим партнерским односима често долазе из укорењених друштвених стереотипа који фаворизују везе у којима је мушкарац старији сматрајући их "природнијим". Међутим, ово није сасвим тачно јер, како наглашава психотерапеут Светлана Мајкић, наша култура, историја и традиција сведоче другачије:
- Бракови између старијих жена и млађих мушкараца нису били непознаница. Сетите се Софке из романа “Нечиста крв” Боре Станковића. А, и ако се распитате о својим прецима, наићи ћете на примере оваквих брачних аранжмана. Наравно, они су имали основу у патријархалној организацији живота, жељи да се обезбеди потомство, оснажи породица још једним паром руку. Данас је мотив за улазак у овакве односе другачији - базиран је на задовољству, на привлачности која код старијих жена долази из емоционалне стабилности, искуства и самопоуздања. Оне су често сигурније у себе, имају јаснију представу о томе шта желе и шта могу да понуде у вези. Остварене су и опуштеније, умеју да уживају, да се забављају…
Како даље објашњава наша саговорница, за многе жене веза са млађим мушкарцем доноси освежење и буди радозналост. Млађи партнери често имају више ентузијазма, спремни су да истражују нове идеје и активности што омогућава излазак из рутине и буђење нове страсти. Такође, млађи мушкарци често теже већој емоционалној отворености и мање се ослањају на традиционалне родне улоге. Ова равнотежа може да омогући дубљу повезаност засновану на заједничким интересима, а не на наметнутим очекивањима.
У борби против стереотипа
Но, иако предности ових веза има много, тешкоћа и препрека такође не мањка. Једна од највећих је и борба против стереотипа међу којима је и онај да су овакве везе осуђене на “кратак рок”. Како каже Мајкић, одржавање оваквих партнерских односа захтева превазилажење предрасуда али и фокусирање на оно што везу чини стабилном попут међусобног поштовања, искрене комуникације и јасно постављених заједничких циљева. Важно је, такође, схватити да разлике у годинама могу да донесу изазове, али и прилике за међусобно учење. Ако су године само број, шта је онда важно да би се веза одржала?
Важна је компатибилност – емоционална, интелектуална и физичка, као и неговање вредности које су вам заједничке. Потребно је и много разумевања за разлике. Физичка привлачност може бити кључан фактор, али емоционална повезаност и осећај да се разумете без осуде, то је оно што гради стабилан однос.
Према савету психотерапеута, битно је и да се запамти да мишљења других људи нису мерило вредности ваше везе. Зато је потребно разговарати са партнером о томе како вас и зашто друштвене предрасуде погађају, те заједнички осмислити стратегије за њихово превазилажење.
- Овде помаже хумор као и развијање индиферентности према мишљењу других. У исто време, можете бити амбасадори промене кроз позитиван пример. Када околина види срећан, здрав однос, стереотипи почињу да бледе. Савремено друштво све више препознаје да су љубав, подршка и заједничка срећа много важнији од датума рођења и да године не дефинишу способност за љубав и посвећеност! – наглашава Светлана Мајкић.