СТАРОСТ - 22 МИЛИОНА ГОДИНА: Французи чувају сир у пећини
26.11.2024.
15:08
ИСКОРИСТИЛИ су природно благо за своје потребе.
Док су неке компаније изградиле најмодерније капацитете за чување сира који имитирају "пећинско" окружење, компанија Емми је урадила потпуно супротно. Искористила је природно благо за своје потребе, пећину Калтбах.
Археолози су пронашли доказе да становници Швајцарске производе сир од гвозденог доба. У малом селу смештеном у алпској долини окруженој ливадама на којима краве мирно пасу, налази се Калтбах пећина. То је огроман лавиринт ходника и пролаза који је настао пре 22 милиона година.
Име Калтбах је у преводу "хладна река", и кроз њу пролази права река, која помаже у стварању идеалних услова за сазревање неких од најбољих светских сирева. То укључује "Kaltbach Le Gruyère AOP", "Kaltbach Emmentaler AOP" i Kaltbach Le Crémeux.
На само пола сата вожње од Луцерна, озбиљни љубитељи сира могу посетити овај миран предео украшен предивним језерима и зеленим брежуљцима како би истражили његову богату историју. Ова пећина има специфичне климатске услове који су идеални за зрење сирева: сталну температуру од око 12 °Ц и релативну влажност ваздуха од 96 процената. Ови услови омогућавају јединствену текстуру и богат укус сирева који се тамо производе.
То је у основи типична слика швајцарског краја, прошарана традиционалним сеоским млекарама које производе сиреве Ементалер и Гријер у одређеним подручјима АОП (Appellation d’Origine Protegée) који гарантују висок квалитет и аутентичност. Међутим, дубоко унутар пећине Калтбах, приче о локалним сиревима постају много занимљивије.
У пећини, ваздух богат минералима, стална влажност и хладна температура праве савршену атмосферу за природно старење сира. Овај природни процес сиревима даје њихову препознатљиву текстуру и укус. Међутим, потенцијал за старење ове специфичне пећине случајно је откривен 1953. године, када су мештани били присиљени да тамо складиште свој сир због недостатка простора.
Сир у пећини проведе и до 300 дана, и пажљиво се чува од стране подрумских мајстора, који методично перу, окрећу и тестирају сир. Током тог процеса, само се чиста вода и пириодне културе користе за негу сирева, а временом они развијају карактеристичну тамно-смеђу до црну боју коре, која је карактеристика оптималног природног старења из пећинске микрофлоре.
(ТУ Магазин)