ЗАРАДИТЕ МИЛИОНЕ ОД НАСА: Ко реши проблем добија новац
27.11.2024.
10:21
НАСА ради на решавању једног од највећих проблема за будуће свемирске мисије и тражи помоћ "обичних" људи.
Реч је о такмичењу под називом "ЛунаРецyцле изазов" за осмишљавање најбољег начина за управљање отпадом у свемиру, чији ће победник добити и до три милиона долара.
Отпад заузима много простора, а ако се њим не управља адекватно, може представљати и озбиљан ризик за будуће дуготрајне свемирске мисије. Зато НАСА покушава да нађе боље начине за рециклажу и смањење отпада, како би путовања у свемир учинила безбеднијим и ефикаснијим.
"ЛунаРецyцле изазов" одвија се у две фазе. У првој ће тимови осмишљавати дизајн и виртуелни модел опреме која би могла да управља отпадом током 365 дана дуге мисије на Месецу.
НАСА ће пружити све потребне техничке детаље, а аутори морају у обзир да узму различите врсте отпада - од паковања за храну, до људских фекалија. Циљ је да се нађу паметни начини за рециклажу и поновну употребу што је могуће веће количине отпада.
Тимови свој план треба да пошаљу до 31. марта следеће године, а НАСА ће одабрати најбоље идеје до маја. Победнички тим добиће 600.000 долара за најбољи физички дизајн и 400.000 долара за најбољи виртуелни модел.
Након овога, почиње фаза 2 у којој тимови праве радне моделе система. У овој фази награда иде и до 1,4 милиона за најбољи радни и 600.000 за најбољи виртуелни модел.
Технологија би требало да функционише и на Земљи
ЛунаРецyцле изазов требало би да има примену и пре него што Америчка свемирска агенција крене на дужа путовања у свемир. Иако је примарни циљ да се реши проблем отпада у предстојећој мисији "Артемида", технологија би могла наћи примену и на Земљи.
Иновације које би се показале успешним у свемиру, где су ресурси ограничени, а одрживост од кључног значаја, могли би довести до унапређених метода рециклаже, који би се примењивали у свакодневном животу.
НАСА се нада да ће изазов инспирисати процес, не само по питању ефикасности, него и у погледу смањења штетног отпада или стварања преносиве технологије, која може да се примени на светском нивоу.
Ниједан човек није напустио нижу Земљину орбиту још од повратка астронаута Аполо 17 мисије на Месецу 1972. године, али би то требало да промени мисија "Артемис" или "Артемида", започета у новембру 2022. године, чији је крајњи циљ ново спуштање људи на једини природни Земљин сателит, а дугорочно, стицање знања и искуства за прво путовање на Марс.
Име програма потиче од грчке богиње Месеца и сестре близнакиње бога Аполона (Аполо), по ком је име добио претходни лунарни програм.
Повратком на Месец, НАСА планира да нађе воду и друге ресурсе који ће подржати дугорочно истраживање свемира. Свет би тако требало да сазна више, не само о Месецу, него и о Земљи и целом свемиру.
(ЕуроНеwс)