ИДФ ПВО: ''Гвоздена купола'' није свемоћна
02.12.2024.
14:56
ИЗРАЕЛСКА ваздушна и ракетна одбрана важи за једну од најбољих у свету, а ове године се доказала у обарању иранских балистичких пројектила, као и Хамасових и Хезболахових ракета.
Гвоздена купола је постала есенција њеног успеха, иако је тек један од неколико система.
Међутим, док се израелска ПВО показала и доказала у одбрани градова, она има један горући проблем - а то је да не може да одбрани себе од ниско летећих беспилотних летелица, упозорила су двојица израелских бригадних генерала.
- Морамо да бранимо нашу противваздушну одбрану - написали су Еран Ортал и Ран Кочав у блогу за Центар за стратешку одбрану Бегин-Садат при Универзитету Бар-Илан недалеко од Тел Авива.
Ортал и Кочав се плаше да би непријатељски дронови могли да униште системе ПВО, као што је чувенаГвоздена купола, омогућавајући балистичким ракетама, авионима и артиљеријским ракетама да погоде Израел без да буду пресретнути.
- Израелско ратно ваздухопловство и даље суверено влада вазушним простором, али испод носа напредних ловаца, налази се посебан део неба. Аутори овај део називају "ниским небом".
- Непријатељ је пронашао рупу у систему. Ваздухопловствне снаге (и, унутар њих корпус противваздушне одбране) у обавези су да се бране од комбинованих и координисаних претњи ракетама, беспилотним летелицама и ракетама.
Током последње године, израелски систем за пресретање ваздушних и ракетних претњи постигао је изузетне успехе против различитих пројектила које су лансирали Иран, Хамас, Хезболах и други ирански савезници, укључујући балистичке ракете, крстареће ракете, артиљеријске ракете и минобацаче. На пример, Израел уз помоћ САД, Велике Британије и других земаља, пресрео је наводно 99 одсто од око 300 балистичких ракета, крстарећих ракета и великих нападачких дронова, које је Иран лансирао у нападу априла ове године.
Међутим, Израел је имао проблема са малим експлозивним дроновима које је лансирао Хезболах, милиција коју подржава Иран у Либану. Више од стотину израелских војника и цивила је убијено или рањено од стране ових беспилотних летелица, укључујући 67 који су повређени када је дрон погодио зграду у северном Израелу у октобру. Ипак, ситуација је далеко од оне у рату у Украјини, где су стотине малих дронова учиниле маневарске операције на бојиштима готово немогућим.
Ипак, Ортал и Кочав се плаше да су израелске ПВО снаге развијане у ери пре дронова, када је претња за Израел долазила од авиона и балистичких ракета, што је и критика која се може применити на системе произведене у Западним земљама и Русији.
- Овај систем је грађен током година под претпоставком израелске ваздушне надмоћности. Сама противваздушна одбрана није требало да буде мета напада. Непријатељ може да продре дубоко у Израел и ангажује систем противваздушне одбране у једној линији, док други авиони користе диверзију и продру у другу, скривену линију. Може да идентификује циљеве и одмах их нападне помоћу наоружаних или самоубилачких беспилотних летелица. Најважнији циљ је да се лоцирају, угрозе и униште кључни елементи самог система противваздушне одбране - упозоравају они.
Фото: Профимедиа
Израел се ослања на вишеслојни систем одбране, са ракетама дугог домета "Арроw" које пресрећу балистичке ракете изнад Земљине атмосфере, средњег домета "Давидову праћку" која пресреће балистичке и крстареће ракете на висини од око 20 километара, и Гвоздену куполу која пресреће крстареће ракете, ракете кратког домета и артиљеријске и минобацачке гранате на ниским висинама. Сви ови системи зависе од производње и поновног пуњења ракета које су адекватне претњама. Проблем је у томе што ови системи не могу међусобно да се штите.
- Степен узајамне помоћи и заштите између слојева је релативно ограничен - написали су Ортал и Кочав. Да би оптимизовали расподелу ограниченог броја ракета за пресретање, "сваки слој је дизајниран да се носи са специфичним типом ракете или ракете. Гвоздена купола заправо не може да помогне ракетама "Арроw" или да подржи њихове мисије. Ова ограничења су једнако присутна и међу осталим слојевима".
Такође, израелска ПВО није дизајнирана за преживљавање, креирајући лажне ракетне батерие и радара како би заштитили праве, или често премештање система.
- Степен мобилности, заштите и способности скривање израелског система противваздушне одбране није довољан. За разлику од сличних система у свету, наш систем није изграђен са синхронизацијом као кључним циљем.
Какво решење они препоручују
Стварање четвртог слоја фокусираног на заштиту тачака као што су радари, ракетни лансери и војници који их користе од ракета и дронова који су прошли кроз прва три слоја. Противваздушна одбрана мора бити камуфлирана и довољно мобилна да промени локацију пре него што непријатељ може да их погоди.
Иронично, Израел је био један од пионира у коришћењу дронова за сузбијање противваздушних одбрана. Након што је претрпео велике губитке од совјетских ракета земља-ваздух током Јомкипурског рата 1973. године, Израел је користио беспилотне летелице током Либанског рата 1982. године.
Коришћењем беспилотних летелица које су имитирале посаде авиона, Израел је намамио сиријске радаре противваздушне одбране да се активирају, како би их уништавали ракетама које уништавају радаре. Израелско ратно ваздухопловство уништило је 29 од 30 ракетних батерија у долини Бекаа без губитака и оборило више од 60 сиријских авиона.
У међувремену, противваздушни корпусИзраелских одбрамбених снага(ИДФ) променио је фокус са противваздушне одбране на ракетну одбрану.
- Претпоставка је била, и још увек јесте, да израелско ратно ваздухопловство влада небесима Задатак противваздушне одбране, дакле, био је да се фокусира на ракете и ракете. Ова претпоставка више није валидна - закључили су Ортал и Кочав.
(Бусинесс инсидер)