УЖАС У ЗАГРЕБУ: Детету (14) експлодирала петарда у руци
03.12.2024.
12:25
ПЕТАРДЕ су за малолетнике законом забрањене, али злоупотреба је и даље присутна
Иако је празнична сезона тек почела, злоупотреба петарди већ узима свој данак. Омиљена, али опасна занимација младих, поново је скупо коштало малишана који је запалио петарду. Том приликом задобио је повреду ока и шаке.
У дечјој болници у Клаићевој улици у Загребу овог викенда лечен је дечак са тешким повредама, што представља један од најранијих забележених случајева. "Највећи број повреда обично се догађа око Божића и Нове године, упркос томе што су петарде за малолетнике законом забрањене.
Тешке повреде дечака од петарде
Дечак, стар 14 година, задобио је озбиљне повреде након што је пронашао петарду на улици и запалио је. Петарда је експлодирала, проузрокујући тешке повреде.
"Ради се о тешким телесним повредама: повреда десног ока с губитком вида, вишеструке опекотине на лицу и шакама, као и вишеструки преломи леве шаке," изјавио је др Марио Куртањек, дечји хирург Клинике за дечје болести у Загребу.
Због оваквих инцидената, петарде су у последње три године на територији Хрватске потпуно забрањене. Ипак, ускоро ће бити дозвољена продаја одређених пиротехничких средстава за пунолетне особе. Од 27. децембра до 1. јануара биће могуће користити средства из категорија Ф2 и Ф3.
Повећан ризик код пиротехнике
"Средства из категорије Ф3 су снажнија, као што су неке ракете и ватромети. Њихова употреба носи повећан ризик," упозорава Раде Стојадиновић, судски вештак за оружје и балистику из Хрватске. Ризик је увек присутан.
"Питање је хоће ли се пиротехничко средство активирати на време или раније. То се ретко догађа, али може доћи до таквих ситуација," додаје Стојадиновић.
Полиција саветује грађане да избегавају коришћење пиротехничких средстава. Ако их ипак користе, важно је пажљиво прочитати упутства за употребу.
Алармантне последице за децу
Дечак из Клаићеве болнице само је један од примера тешких повреда. Током празничне сезоне, болница збрине и до 30 малих пацијената с озбиљним повредама.
"Код деце су повреде увек опсежне, велике, често доводе до ампутација, великих дефеката и захтевају дуготрајно лечење," напомиње др Куртањек.
Полиција ће и ове године спроводити акцију "Мир и добро," а министар унутрашњих послова Хрватске Давор Божиновић апелује на родитеље и школе.
"Најбоље могуће савете деци могу дати њихови родитељи, најближи и наставници у школама," нагласио је министар.
Казне за недозвољено коришћење пиротехнике износе и до 2.000 евра. Током прошлогодишњих празника, пиротехника је изазвала повреде код 19 особа у Хрватској.
(Дневник.хр)