Извор:Фото: Профимедиа

ПРАЗИЛУК И "ДЕМОНИЗОВАНА ЖЕНА" Ко је председник Ј. Кореје

Извор: Нпортал

03.12.2024.

21:07

ПРЕДСЕДНИК Јужне Кореје Јун Сук Јол је у уторак прогласио ванредно стање у земљи.

Јун сук Јол је оптужио опозицију за "антидржавне активности". Први човек Јужне Кореје је изјавио да ће "обновити слободну и демократску земљу кроз ванредно стање".

Након тога, војска Јужне Кореје саопштила је да обуставља све активности парламента земље, а да је народним посланицима забрањен улазак у зграду парламента, пренео је Јонхап.

На видео-снимцима на јужнокорејским друштвеним мрежама види се велики број тешко наоружаних припадника полицијских снага у близини зграде парламента у четврти Јеонгдеунгпо у Сеулу.

Председник Јужне Кореје прогласио је раније данас ратно стање како би се искорениле "просевернокорејске снаге" и одржао уставни поредак, а опозиција у тој земљи изразила је противљење тој одлуци, истичући да је неуставна, пренео је Јонхап.

BloombergAdria.com

 

Велики број људи окупио се испред Народне скупштине како би исказао незадовољство, а уследили су и сукоби са полицијом. После тога је парламент изгласао блокирање одлуке да се уведе ванрендо стање.

Ко је Јун сук Јол?

Овај 64-годишњак је члан странке Снага народа и председник Јужне Кореје од 2022. године. На председничким изборима победио је свог противкандидата Ли Јае-мјунга тесном разликом од само 0,7 процената.

Од када је преузео власт, Јун се суочава с бројним изазовима, па је тако сада у центру пажње јер је увео ванредно стање. Није успео да донесе законе које је желео, а у очајничким покушајима заустављања законодавних предлога опозиције, био је присиљен стално да ставља вето на њихове иницијативе. Осим тога, суочава се с проблемима и због различитих контроверзи, укључујући оне повезане с његовом супругом Ким Кон Хи (52).

Међу оптужбама су наводи о манипулисању деоницама и прихватању луксузне "Диор" торбице. Прошлог месеца, Јун се извинио, признајући да је његова супруга требало боље да се понаша, но истакао је да је њена слика у јавности била претерано "демонизована" те да су неке тврдње против ње "претеране". Опозиција се, пак, залаже за покретање посебне истраге против ње.

BloombergAdria.com

У недељи када је опозиција смањила прорачунске предлоге које су влада и владајућа странка поднеле, Јун је истакао да неће моћи да стави вето на предлог прорачуна, будући да то није допуштено. И док председник настоји да преокрене пад популарности, скандал с његовом супругом је константно главна тема политичких расправа у земљи, преноси Слободна Далмација.

Крајем 2023. године, Јутјуб канал "Војс оф Сеул" објавио је видео у којем наводно Ким Кеон Хи прима "Диор" торбицу у вредности од 3 милиона вона (2.200 америчких долара) од пастора, који је снимао размену у септембру 2022. користећи скривену камеру у свом сату. Јун је изјавио како је снимак процурио као "политички маневар", али се није извинио. Демократска странка, опозиција Јунове конзервативне странке Снага народа, тада је осудила председников "бесрамни" одговор, називајући га "срамним".

BloombergAdria.com

 

Скандал је такође изазвао поделе унутар Јунове странке, а један страначки лидер успоредио је Ким с Маријом Антоанетом, француском краљицом познатом по екстравагантном начину живота. Опозиција већ дуго оптужује прву даму за умешаност у манипулацију ценама деоница, а Јун је раније ове године ставио вето на предлог закона којим би се истражиле те оптужбе.

Конзервативна странка председника Јун Сук Јола претрпела је велики ударац на парламентарним изборима у Јужној Кореји одржаним 10. априла 2024. године. Од 300 места у Националној скупштини, освојила је само 108. У међувремену, главна прогресивна опозициона Демократска странка Кореје (ДПК) и њене сателитске странке прошириле су своју већину на 175 места, што је свакако последица слабог поверења грађана у Јунову политику.

Но, љубав његове супруге према дизајнерским торбицама није једини скандал у којем се јун нашао. Његова изјава о цени празилука током посете супермаркету изазвала је толику контроверзу да неки верују да је то и један од разлога због којих је његова странка изгубила изборе. Јун је изјавио да је цена снопа празилука од 875 вона (око 70 динара) "разумна", иако је уобичајена цена била већа, око 3.000 до 4.000 вона (235 - 315 динара).

Критичари су га оптужили да није свестан стварних животних услова обичних грађана, посебно када је у питању поскупљење хране.

Драма је ескалирала када су политички коментатори сугерисали да је Јун говорио о цени једног празилука, а не целог снопа, што је изазвало додатне полемике.

BloombergAdria.com

 

Опозиција је празилук искористила као симбол неспојивости председника с реалним животом грађана, што је довело до протеста. Национална изборна комисија забранила је унос празилука на бирачка места због забринутости око утицаја на изборе, што је такође изазвало протесте против владе.