УСЛЕДИЋЕ ПРОМЕНЕ: Северни пол без леда у наредне три године?
05.12.2024.
15:19
Арктички ледени покривач могао би да падне испод кључне границе, да има први дан без уопште леда, до 2027. године, а сигурно ће доживети такав сценарио у наредних 20 година.
Морски лед Северног пола се топи стопом без преседана – више од 12 одсто сваке године, што значи да идемо ка томе да лед потпуно нестане у неким деловима године.
„Злокобна прекретница за планету“ ће се највероватније десити у периоду између наредних девет и 20 година независно од тога да ли ће човечанство смањити емисије штетних гасова, наводи се у новом студији објављеној у часопису Натуре Цоммуницатионс.
- Први дан без леда на Арктику неће много променити ствари, али је показатељ да смо променили једно од најпрепознатљивијих природних окружења на планети, а то је да је океан прекривен ледом и снегом читаве године - наводи Александра Џан, климатолог на Универзитету Колорадо Болдер.
Радијатор уместо фрижидера
Сваке године се прати стање леда у мору путем сателита, који очитавају и праве преглед стања још од 1979. године. Лед у мору игра кључну улогу у регулацији температуре океана и ваздуха, одржава станишта и омогућава моћним океанским струјама да преносе топлоту и храњиве материје широм света.
Површина морског леда такође одбија сунчеву енергију, што знатно смањује загревање планете. Ипак, тај ефекат може да иде и у обрнутом правцу – када се лед истопи испод њега остају тамне воде које апсорбују више сунчевих зрака.
Укратко, то значи да како се планета загрева, Арктик уместо фрижидера постаје радијатор који се сада загрева четири пута брже него други делови света.
Рапидно загревање имало је драстичне последице. Најсеверније ледено пространство, које се између 1979. и 1992. године протезало на 6,85 милиона километара квадратних пало је на 4,28 милиона километара квадратних ове године.
Користећи 11 климатских модела и урадивши 366 симулација на њима, истраживачи иза студије утврдили су да би дан без леда на Северном полу могао да дође најраније за три до шест година.
(РТС)