Извор:Фото: репринт ТВ Новости/Википедија

Чудне навике Николе Тесле

Извор: Нпортал

06.12.2024.

10:24

ВЕРОВАО је да уз добро здравље и дисциплинован начин живота последње године живота могу бити најпродуктивније.

Када помислимо на Николу Теслу, једног од најславнијих и најистакнутијих Срба у историји, помислимо на човека који је променио историју човечанства, на бриљантни ум који стоји иза наизменичне струје, бежичне енергије и безброј других револуционарних изума. Но, Тесла је био више од проналазача; био је човек дубоко посвећен разумевању људског тела и духа, који је покушавао да разуме какав начин живота би могао да му помогне да доживи што дубљу старост.

Никола Тесла није успео да пређе 100-у, како је то прижељкивао, али је ипак доживео фину старост - преминуо је 86. години. Био је дисциплинован човек са тачно утврђеним навикама за које је веровао да га воде ка дуговечности и виталности.

Легендарни Србин имао је низ чудних навика, од којих многе и дан данас делују ексцентрично. На пример, његова опсесија чистоћом граничила се са маничном. Постоје приче да је прао руке три пута заредом, сушио се са 18 чистих пешкира на дан и избегавао физички контакт са другим људима кад год је то било могуће. Такође, Тесла је наводно пажљиво брисао свој прибор за јело и сто пре сваког оброка. Његов страх од микроба био је испред свог времена, јер сетимо се да је живео у ери када важност хигијено још увек није била у потпуности схваћена.

BloombergAdria.com

 

Теслин свакодневни живот одликовала је прецизност. Док је јео, ментално је успевао да израчуна запремину хране у кубним јединицама. Чак је креирао сопствене јеловнике када је одседао у хотелима, дајући их куварима како би се уверио да његови оброци испуњавају његове строге смернице о исхрани.

Никола Тесла имао је посебну филозофију исхране

Тесла је веровао у изреку "Једи да би живео, не живи да би јео". Његова исхрана била је осмишљена у складу са овом филозофијом, наглашавајући умереност, једноставност и сврсисходност.

Чувени научник обедовао је само два пута дневно. Углавном би прескакао ручак, уверен да тело не може ефикасно да свари три оброка. Први оброк је узимао ујутру, неколико сати након буђења, а други увече, око 19-20 часова, преноси "Џен.ру".

Теслина исхрана није била само здрава, била је функционална. Његови јутарњи оброци су били фокусирани на масти, као што је путер, које су за циљ имале да га држе ситим. Вечера се, с друге стране, састојала од протеина као што су јаја, сир или млеко, који су подстицали регенерацију ћелија.

BloombergAdria.com

 

Тесла је обожавао поврће, хвалећи га због способности да смањи ниво мокраћне киселине у телу, за коју је веровао да доводи до бројних тегоба. Зато је избегавао храну која повећава ову супстанцу у организму попут црвеног меса, меса дивљачи, рибе, шкољке, грашка, сочива... Иако је повремено конзумирао месо као дете, на крају га је у потпуности елиминисао из своје исхране.

Последњих година његовог живота исхрана му је постала готово аскетска. Живео је од млека (два литра дневно), меда и чорбе од поврћа. Веровао је да је овај минималистички приступ све што је потребно његовом телу.

"Зашто преоптеретити тело које нам служи?", говорио је Никола Тесла.

Теслине навике у одмору и физичкој активности

Теслин приступ физичком здрављу био је методичан као и његови изуми. Сваког дана имао је циље да препешачи 17 километара, често бројећи кораке док је ходао градским улицама. Веровао је да је ова једноставна навика неопходна за одржавање његове енергије и менталне јасноће.

BloombergAdria.com

 

Уз то је свако јутро отпочињао физичким вежбама да би "уравнотежио енергију" у свом телу. Веровао је да је кретање саставни део здравог начина живота.

Познато је да је Тесла спавао само два сата ноћу. Тврдио је да му је то довољно да поврати снагу, иако је у стању тешког стреса дозвољавао себи ноћни сан од четири сата. Он је, ипак, био свестан да је људима који се баве физичким радом потребно више сна, па је саветовао седам до осам сати сна за оне који се баве физичким радом.

Теслин поглед на старење

Никола Тесла је у 77. години дао интервју за "Њујорк тајмс", где је између осталог изјавио: "Старост је најбоље време за рад".

Веровао је да уз добро здравље и дисциплинован начин живота последње године живота могу бити најпродуктивније. Занимљиво је да је истакао како се осећа енергичније са 70 година него у младости, а то је приписивао доживотној посвећености својим навикама.

"Тајна моје виталности је у томе што сам у младости избегавао пороке", рекао је Тесла.

(Блиц жена)