Извор:Фото: Shutterstock

ЦИЉ-ПОВЕЋАЊЕ НАТАЛИТЕТА: У овој земљи се ради 4 дана недељно

Извор: Нпортал

09.12.2024.

10:28

ГРАДСКА управа Токија увела четвородневну радну недељу за службенике

Градска управа Токија донела је одлуку о увођењу четвородневне радне недеље за све службенике како би помогли запосленим мајкама у подизању деце и повећали изузетно ниску стопу наталитета.

Токијске власти истичу да нова мера, која почиње у марту следеће године, може запосленима да обезбеди три слободна дана недељно. Такође је најављена друга мера која ће родитељима деце од првог до трећег разреда основне школе омогућити да замене део своје плате за могућност ранијег завршетка радног времена, пише ЦНН.

BloombergAdria.com

 

- Проучићемо радне стилове, осигуравајући да нико не мора да одустане од каријере због животних околности попут порођаја или гајења деце - каже гувернерка Токија Јурико Коике.

- Сада је тренутак за Токио да преузме иницијативу у заштити и унапређењу живота, опстанка и економије нашег народа током ових изазовних времена за земљу - додала је она.

Стопа наталитета у Јапану, која је већ годинама у стрмоглавом паду, достигла је нови рекордни минимум у јуну, упркос напорима владе да подстакне младе људе на брак и оснивање породице.

"Сад или никад" политика

Прошле године забележено је само 727.277 рођених, а стопа наталитета (број деце коју жена има у животу) пала је на нови минимум од 1,2, према јапанском Министарству здравства, рада и социјалне помоћи. За стабилност популације потребна је стопа фертилитета од 2,1.

BloombergAdria.com

 

Јапанска влада проводи низ „сада или никад“ политика за обрнути демографски тренд, укључујући подстицање мушкараца на коришћење породиљских одсуства, док су друге локалне власти такође увеле мере за побољшање радних услова.

Многи социолози доводили су у везу стални пад наталитета и немилосрдну радну културу Јапана, као и растуће трошкове живота. Дуги радни сати одувек су били проблем за јапанске корпорације у којима радници често пате од здравствених проблема, а у екстремним случајевима доживе и „каросхи“, смрт због прекомерног рада.

Као и у другим земљама, жене су често под притиском да бирају између каријере и породице, али јединствена култура прековременог рада у Јапану чини трудноћу и одгајање деце посебно изазовним.

(ЦНН)