ОПАСНО ПО ЖИВОТ - Међу децом се појавио нови ТикТок тренд
10.12.2024.
14:20
ПОЈАВИО се нови ТикТок изазов међу децом који може да буде опасан по живот
Међу децом у Србији појавио се нови, до сада можда и најопаснији тренд са Тик-Тока. Веровали или не, малишани се такмиче ко ће петарду дуже држати у устима! Петарде на црно купују малолетна деца, дечаци углавном, а последице нестручног руковања пиротехником са собом носи и више него опасне, често доживотне, последице.
Управник Клинике за дечију хирургију Института за здравствену заштиту мајке и детета проф. др Александар Влаховић упозорава да не страдају само они који бацају петарде, него и они који су у окружењу.
"Током коришћења пиротехничких средстава деца петарде држе близу лица, те тако настану и повреде које често могу да буду доста тешке и да угрожавају чак и виталне функције код повређених. Ми смо у пракси имали стварно безброј неких случајева који су били и бизарни или необични. Имате дечије игре, ко може дуже да држи петарду у устима, ко може неком да стави петарду у џеп. Деца нису свесна да повреде могу бити опасне, да могу остати без делова тела... И, наравно, околина страда уколико су та пуњења велика, уколико су те петарде јаке. Бацање једних од стране неког на другаре или на некога ко је у околини, ту су оштећења слуха која су такође доста честа", напомиње проф. др Влаховић.
Одјеци од петарди, већ се могу чути у Шапцу. Углавном их бацају малолетници, често и са тераса станова. Младима су задовољство и забава, а старијима непријатност и брига.
“Смета, поготово нама старијима”, каже једна суграђанка, а друга додаје: „Мени не одговара, али дечија радост је то, и то разумем, деца су деца.“
„Могу свугде да се купе, скоро на сваком ћошку има продавница, ја генерално не бацам, никад нисам бацао”, наводи Шапчанин.
“Имамо повећан број малолетне деце која користе пироитехничка средства и на местима која нису дозвољена.Та места бих издвојио пре свега здравствене установе, социјалне установе места где може доћи до већег пожара или веце материјалне стете односно тамо где се складиште лако запаљиве и експлозивне материје”, ипозорава Раде Милошевић из МУП-а Србије.
Док се једни радују, други не спавају мирно. Бука од петарди, стрес је за кућне љубимце и њихове власнике.
“Плаше се, нормално да се плаше. Сакривају се испод стола. Цвиле. Њима смета и ми се прилагођавамо да их уопште не изводим тад. Чак и увече је велики проблем како да их изведем кад сви бацају петарде са свих страна”, наводи власник паса.
Продаја пиротехничких средстава забрањена је млађима од 18 година, подсећају у продавницама које највише посла имају пред Нову годину. Тврде да родитељи петарде купују деци.
“Не продајемо малолетним лицима. Искуства су нам таква, да деца и даље долазе, и покушавају да купе од нас, али ми наравно то не дозвољавамо. - Да ли се враћају? - Наравно, враћају се, али само са родитељима, и тада им продајемо. - Та иста деца? - Да, баш та иста деца, која су дошла овде, и која су враћена, врате се са родитељима”, каже Нермин Бећировић, продавац пиротехничких средстава из Шапца.
(РТС.рс)