КИЛОГРАМ И ДО ДВЕ ХИЉАДЕ ДИНАРА: Чварци постали луксуз
11.12.2024.
14:30
КИЛОГРАМ чварака на пијаци кошта 2.000 динара.
Килограм чварака на пијацама кошта и до 2.000 динара, а у појединим трговинама и више од три хиљаде. Некада је био нуспроизвод, а данас је тај слани месни деликатес, захваљујући ценама, постао луксуз. Због поста је опала потражња за месним прерађевинама на ужичкој пијаци. Продавци зато нису били вољни да одговоре на питање због чега су чварци скупи, а упркос томе су тражена роба.
Чачани о томе размишљају овако: "Мало чварака, мало пршутице. Мора да имаш за мезенце, за укућане, за комшије кад дођу". "Ма не може се без њих. Нису ни јефтини, а нису баш ни скупи, али ето. Дај де мене једно пола кила ових".
На цену чварака утиче и то да ли су крупнији, ситнији или дуван чварци. Међутим, о разлозима за високу цену различито гледиште имају месари и трговци. Милорад Недељковић, месар из Пожеге каже: "Ти чварци су некад били нус производ, сад су превазишли цену пршуте, што није реално".
"Зато што је потражња велика, зато што се продају, што су укусни, зато што су деликатес. И најбољи су код нас, ево пробајте", објашњава Гордана Старчевић, радница у месари у Ужицу. На то се надовезује месар из Пожеге: "За килограм чварака да купите два килограма суве свињске пршуте, стварно не може бити реално, нити је нормално да буде таква цена".
Гордана додаје: "Да се не продају не би били скупи, били би јефтини, били би као бела сланина, као маст". Због укуса су многима неодољива слана посластица, али немају прилику да пробају и када су топли и тек свеже цеђени. Милан Новаковић из Гугља се због тога не одриче традиције свињокоља и добро зна колико шта кошта, и каже: "Чварци уопште нису скупи за производњу, то је најјефтинији производ који постоји.
Најјефтинији производ, а само што је надувана цена, па то дигли, људи отишло. До скора чварке нико није хтео. Сад су надували цену и сад сви траже е само чварке, а најјефтинији производ". Али због цене, чварци су постали луксузни деликатес. Домаћи су се некада на пијаци пазарили само зими. Популарност је утицала да их месна индустрија и прерађивачи производе целе године.
(Мондо.рс)