ТУРИСТИ, ОПРЕЗ: Строги и "банални" закони у Дубаију
15.12.2024.
11:17
Због смајлија на интернету, можете добити затворску казну. Ово су строги закони у Уједињеним Арапским Емиратима, чије кршење је многе људе сместило у затвор или натерало да плате читаво богатство.
Дубаи је познат по свом сјају и гламуру, привлачећи туристе који уживају у луксузним хотелима, отменим ресторанима и огромним базенима.
Али постоји и једна страна која нимало не прија људима слободарских схватања и уверења, а то су веома строги закони, базирани на шеријату.
Недавно је светска јавност чула за бизаран случај притварања тинејџера Маркуса Факанеа (18) из Лондона, који је осуђен на годину дана затвора због споразумне интимне интеракције са седамнаестогодишњом тинејџерком, која је такође из Лондона.
Уколико планирате посету Дубаију, ово су правила којих се туристи морају придржавати у овом граду Уједињених Арапских Емирата, или да ризикују затворску казну:
Фотографисање
Влада Велике Британије објашњава на својој страници са саветима за путовање у УАЕ да је незаконито фотографисати неке владине зграде, војне објекте, као и људе без њихове дозволе. Закони без изузетака важе и за грађане Републике Србије.
Сајмон Худ, извршни директор компаније за транспорт Џон Мејсон Интернешенал, рекао је: "Тамо је фотографисање некога без дозволе озбиљан прекршај и може вас довести у проблеме – чак иако је особа само у позадини. Ово није само питање учтивости, то је закон", пише "Дејли мејл".
Виртуелне приватне мреже (ВПН)
Сајмон објашњава: "Постоји велики проблем са ВПН-овима. У Великој Британији, многи људи их користе за приступ ограниченим сајтовима или ради сигурности, али у Дубаију је коришћење ВПН-а за заобилажење блокада илегално.
"Многи путници забораве да су им ВПН-ови укључени на уређајима и ненамерно прекрше закон", тврди Сајмон Худ.
Друштвене мреже
На страници са саветима за путовање се наводи: "Незаконито је објављивати садржај, укључујући видео-снимке и фотографије, који критикују владу, компаније или појединце, или се односе на инциденте у УАЕ."
На пример, један Ирац се суочава са "неколико година" затвора у Дубаију због слања емотикона нинџе познанику који је наводно украо његове ствари.
Сајмон Худ додаје: "Дељење било чега што би могло бити схваћено као клевета, увреда или нарушавање приватности – попут објављивања фотографија странаца или дељења видео-снимака несрећа – не само да је непожељно, већ може довести до великих казни или чак горег."
Макова семена
Макова семена, чак и у пекарским производима, налазе се на листи "контролисаних супстанци" УАЕ, упозорава Влада САД-а. То је зато што могу бити контаминирана опијатима.
Одређени лекови – укључујући кодеин
"Лекови могу бити проблематични", објашњава Сајмон и додаје: "Уобичајени лекови у Великој Британији, попут кодеина, сматрају се контролисаним супстанцама. Ако их носите без рецепта или одговарајуће документације, могли бисте се наћи у проблему."
Интимни односи
Иако је споразуман однос изван брака између мушкарца и жене старијих од 18 година генерално законит у Дубаију, страница са саветима за путовање упозорава да постоје изузеци.
У ванбрачним односима, ако супружник или родитељ једне од особа поднесе жалбу, обе особе могу добити казну затвора од шест месеци или више.
Ако особа од 18 година има однос са неким ко има 17 година или мање, биће процесуирана због односа са малолетником. Ако су обе особе млађе од 18 година, биће процесуиране, али казна вероватно неће укључивати затвор.
Истополни односи и везе су илегалне у УАЕ, тако да би ЛГБТ+ суграђани требало посебно да се пазе када одлазе тамо. Истополни бракови и заједнице, за земље које то дозвољавају, такође нису признате у УАЕ.
Јавно исказивање наклоности
Јавно исказивање наклоности, попут љубљења, сматра се непристојним. Туристи могу бити ухапшени због оваквог понашања.
Забрањени предмети
Сајмон Худ објашњава: "Предмети попут дронова, електронских цигарета или ховербоарда често захтевају посебне дозволе. Неке ствари о којима код куће не бисте ни размишљали, попут књига са темама магије или вештичарења (као што су књиге о "Харију Потеру" или "Господар прстенова") – могу привући додатну пажњу на царини.
"Сећам се случаја када је клијент инсистирао на паковању сопствене пошиљке и користио британске таблоиде за умотавање свега. Царина је заставила пошиљку због провокативних слика и наслова на новинама, што је изазвало вишенедељно кашњење и додатне трошкове."
Псовање
На сајту са саветима стоји: "Незаконито је псовати и правити непристојне гесте, укључујући и на интернету, јер се сматрају непристојним актима. Можете бити ухапшени или депортовани.“
Алкохол
Незаконито је пити или бити под утицајем алкохола на јавним местима у УАЕ.
Туристи могу куповати и конзумирати алкохол у лиценцираним хотелима, ресторанима и баровима, али је потребна дозвола за конзумацију алкохола у приватним резиденцијама.
Илегалне дроге
У УАЕ постоји "нулта толеранција" за прекршаје повезане са дрогом.
Поседовање мале количине илегалних дрога може довести до затворске казне од три месеца, док кривично дело трговине дрогом може резултирати смртном казном.
Производи са ЦБД-ом
"Биљни стимуланси" и производи који садрже канабидиол (ЦБД) су илегални у УАЕ. Чак и производи за негу коже или електронске цигарете који садрже ЦБД уље могу ризиковати кривично гоњење.
Правила вожње
"Увредљиви гести и лош речник упућен другим возачима могу довести до казне, затворске или чак депортације", стоји на сајту са саветима за путовање.
Пресвлачење у супротни пол
Пресвлачење у одећу супротног пола је незаконито у УАЕ. Такође, додаје да "жене треба да покривају рамена и колена, а доњи веш не сме бити видљив", док се купаћи костими могу носити само на плажама или базенима.
Правила током Рамазана
Осигуравајућа компанија "Wорлд Номадс" објашњава: "Током светог месеца Рамазана, обедовање, пијење и пушење су забрањени између изласка и заласка сунца, а од немуслимана се очекује да се придржавају овог правила на јавним местима."
Сајмон Худ додаје: "Чак и ван овог периода, незаконито је јести и пити у јавном превозу."
(Стил Курир)