Најраније доказе о хришћанству открили археолози у Европи
19.12.2024.
18:59
АРХЕОЛОЗИ су открили најранији познати доказ о хришћанству северно од Италије, а откриће записа у сребру на латинском језику је названо једним од најзначајнијих сведочанстава раног хришћанства, пренели су данас медији.
Артефакт о чијем открићу је прошле недеље Археолошки музеј у Франкфурту обавестио јавност, назван је франкфуртски сребрни запис, а откривен је 2018. и подвргнут вишегодишњој анализи и проучавању чији резултати су сада објављени, пренео је "Фокс њуз".
Запис се налази на сребрној фолији и састоји се од 18 редова исписаних на латинском, а датира из периода од 230. до 260. године нове ере.
Фолија је била умотана у малу, сребрну амајлију. Како су навели немачки археолози, артефакт је пронађен у једној гробници из трећег века у граду Хесе, где се некада налазио антички римски град Нида.
Запис почиње речима "У име светог Титуса! У име Исуса Христа, Божјег сина!".
Користећи томографију и најсавременију опрему, научници су дешифровали текст у мају.
Професор са Универзитета Гете, Маркус Шолц, указао је на значај овог јединственог записа, истичући да је он на латинском, а не на хебрејском или грчком језику, као и да се у њему уопште не помињу јудаизам или пагански елементи, због чега је откриће још посебније.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: