ДОНОСИЛА ИСТОРИЈСКЕ ОДЛУКЕ: Ко је била суткиња Џоан Бејдер?
20.12.2024.
11:01
ЏОАН Рут Бејдер је била судија Врховног суда тачно 27 година. Многи су је доживљавали као једну од најважнијих у историји и као културну икону. Умрла је 18. септембра 2020. године.
Џоан су сви звали Рут, а тај надимак је добила у вртићу да би је васпитачице разликовале од друге деце. Рут је као дете похађала Синагогу и учествовала је у јеврејским традицијама. Била је одлична у школи, где је била у великој мери укључена у студентске активности и добијала одличне оцене.
Завршила је средњу школу, а онда је и дипломирала и постала америчка правница која је служила као судијски сарадник Врховног суда Сједињених Држава од 1993. до своје смрти 2020. Била је светионик наде за многе младе жене које су тежиле, или настављају да теже, да буду део адвокатске праксе.
У њено време било је тешко добити посао у адвокатури, посебно јер је била мајка. Међутим, за њу се заложио њен бивши професор и као резултат тога успела је да стекне звање приправника. Заљубила се рано и удала за Мартина Гинсберга, девет дана након што је дипломирала на факултету. Тек када су се преселили у Масачусетс, Рут је одлучила да уђе у област права, баш као и њен супруг Мартин.
Била је познати заговорник женских права и чланица Врховног суда, али је пре тога писала већинска мишљења која су и до данас поставила много преседана. Судила је и у случају САД против Вирџиније 1996, пише Британница.
Као заговорница женских права, била је адвокат добровољац у Америчкој унији за грађанске слободе и постала члан управног одбора, а затим и један од генералних саветника седамдесетих година прошлог века. До осамдесетих је већ стекла "јако" име, а председник Џими Картер одлучио је да је именује у Апелациони суд Сједињених Држава за округ Колумбија. Овде је служила до свог именовања у Врховни суд 1993. године.
Када је остављена као једина жена у Врховном суду, постала је снажнија у својим неслагањима. У случају Ледбеттер против Гоодyеар Тире & Руббер Цо, њено издвојено мишљење је коришћено у креирању Закона о праведним платама који олакшава запосленима да добију случајеве дискриминације. Названа је "Тхе Ноториоус Р.Б.Г." и касније је прихватила то име.
Њеним успесима ту није био крај. У међувремену је постала и редовни професор на Харварду и Правном факултету Колумбија универзитета. Такође је била директорка Пројекта за женска права Америчке уније за грађанске слободе (АЦЛУ), за који је заступала шест значајних случајева о родној равноправности пред Врховним судом САД.
Бил Клинтон ју је 1993. именовао за судију у Врховном суду, чиме је постала прва Јеврејка и тек друга жена судија.