Извор:ФОТО: ГРОК вештачка интелигенција твитер

ФОРМУЛА ЗА ЉУБАВ: Диракова једначина је рецепт за љубав

Извор: Нпортал

26.12.2024.

15:36

ДА ЛИ СТЕ се запитали да ли постоји формула за љубав?

Пост у коме се повезује „најлепша једначина у физици“, Диракова једначина, са квантним преплитањем и људском љубављу, поново се појавио на Фејсбуку.

Пост прати фотографија тетоваже која представља Диракову једначину, коју је открио британски физичар Пол Дирак и објављена је 1928.године.

Ово је Диракова једначина и налепша је од свих у физици. Она описује феномен квантне заплетености, који каже:

BloombergAdria.com

 

„Ако два система међусобно делују током одређеног временског раздобља, а затим се међусобно раздвоје, можемо их описати као два различита састава, али они већ постоје као другачији јединствени састав. Оно што се догађа једном наставља утицати на друго, чак и миљама или светлосним годинама далеко“.

Ово је квантно преплитање или квантно спрезање.

Две честице које су се у неком тренутку повезале увек су повезане. Упркос удаљености између њих, чак и ако се налазе на супротним крајевима Свемира, веза између њих је тренутна.

Иста ствар догађа се између двоје људи када их повезује нешто што само жива бића могу доживети.

Можда нисте знали … ово називамо љубав.

Колико је то тачно?

У чланку објављеном у часопису Сциентифиц Америцан из 1963. године, физичар Пол Дирак је написао да је „важније имати лепоту у својим једначинама него да се оне уклапају у експеримент“.

Диракова једначина се сматра „најлепшом једначином у физици“, али то не значи да се његова чувена једначина може користити за описивање или разумевање људске љубави, упркос тврдњама да постоје паралеле између њих, преноси АПП Фацтцхецк

BloombergAdria.com

 

Пост износи две главне тврдње: да Диракова једначина описује феномен квантне везе; и та квантна веза, или преплетеност (описана као континуирани утицај једног система на други чак и након раздвајања) је оно што се дешава између заљубљених људи.

Доцент Пашби је потврдио да је фотографија тетоваже у посту заиста Диракова једначина.

Он је рекао да је интерпретативни део текста „у суштини бесмислица“ и да преплитање није феномен који Диракова једначина описује „пошто се односи на један електрон“.

Др Хугерланд је рекао да је покушај поста да транспонује квантно преплитање на људску љубав „прилично смешан“.