Савети стручњака за путовања по Европи након напада
26.12.2024.
19:26
ТЕРОРИСТИЧКИ напади у Магдебургу и Лондону покренули питања о јавној безбедности. Препорука је истражити постојање конзулата или амбасаде за празничне путнике и избегавати велика јавна окупљања
Напад у Магдебургу покренуо је многа питања о јавној безбедности како Немачке, тако и остатка Европе. Словенија је продужила привремену контролу интерних граница унутар Шенген зоне према Хрватској и Мађарској до 21. јуна наредне године, пренели су словеначки медији.
Пет особа је убијено, а 200 је повређено када је педесетогодишњи Саудијац Талиб А. аутомобилом улетео у гомилу на божићном вашару. Који дан касније - у центру Лондона, на Божић, аутомобил улетео на групу пешака. Четири особе су повређена, једна тешко. Напади ниси квалификовани као тероризам, али су отворили питање безбедности путовања око новогодишњих И божићних празника.
С тим у вези, Словенија је увела граничне контроле са Хрватском и Мађарском 21. октобра прошле године због погоршане безбедносне ситуације на Блиском истоку и појачане претње од тероризма. Пре недељу дана продужила је привремену контролу интерних граница до 21. јуна идуће године.
"Не мора то да буде знак да се нешто, ајде да кажем, толико озбиљно дешава, већ више можда као једна врста превенције која свакако треба да буде кључ увек када реч о тероризму. јер када се терористички акт догоди, тада је касно, с обзиром на драматичност, интензивност, потенцијални велики број жртава, тако да свакако верујем да у том смислу и размишљају надлежни органи држава које су то учиниле", рекла је Александра Илић, професорка на факултету безбедности.
Ризик од тероризма увек постоји
Када је реч о свим српским држављанима који планирају празнике да проведу у иностранству, обавезно истражити да ли у тим местима постоји конзулат или амбасада наше земље и припремити контакт телефоне за случај да дође до непредвиђених ситуација, саветују у Јути.
"Ако већ путујемо и боравимо на тим дестинацијама, онда треба избегавати нека велика јавна окупљања ако прети, а увек може бити неки терористички акт као што се деси у Немачкој, или бар онако озбиљно повести рачуна о томе где се крећемо, на који начин, да будемо безбедни, да не останемо без докумената. Знамо да у тим великим гужвама има и много крађа, па можемо да останемо без личних докумената што онда прави озбиљан проблем за повратак у Србију", изјавио је Александар Сеничић из Националне асоцијације туристичких агенција.
Питање безбедности комплексна је ствар и тешко је дати одговор на питање да ли је безбедно путовати. Око једног су безбедњаци сигурни – ризици од тероризма увек постоје, нарочито уочи новогодишњих празника и великих јавних скупова.
"То је све тактика. Терористичка организација има и своју тактику о којој се односи на комуникацију у медијском и у јавном простору. Слање порука, изазивање страха, ширење страха и то је нешто што је тешко ухватити, али кажем, надлежни органи, верујем, свих држава воде рачуна о томе и предузимају одговарајуће активности", каже Александра Илић.
Поред Словеније и Италије, контроле на унутрашњим границама унутар Шенген зоне врше, између осталих, и Аустрија, Немачка, Данска, Француска, Норвешка и Шведска.
(Блиц.рс)