Brisel se ovih dana suočava sa naglim porastom nasilja. Bande su se upustile u otvoreni sukob oko teritorije za krijumčarenje droge, izazivajući zabrinutost za javnu bezbednost.

Jedan lokalni zvaničnik uporedio je dramatičnu eskalaciju nasilja, odnosno pucanje iz kalašnjikova zbog droge na javnom mestu.

Dvojica maskiranih muškaraca otvorila su vatru iz kalašnjikova ispred stanice metroa Klemanso na zapadu grada u sredu rano ujutru, nakon što je u četvrtak rano ujutru druga pucnjava u regionu Sen Žose u blizini Evropske četvrti praćena još jednom pucnjavom u Klemansou tokom noći. 

 

 

U svakom od tri incidenta, počinioci su u početku uspeli da pobegnu, saopštilo je briselsko tužilaštvo. Jedan osumnjičeni za tu pucnjavu na kraju je danas uhapšen. Tri osobe su povređene u pucnjavi, što je navelo gradske političare da preduzmu akciju.

Hitan sastanak

Gradonačelnik Brisela Filip Klouz sazvao je hitan sastanak danas popodne sa gradonačelnicima kako bi razgovarali o bezbednosnim pitanjima i koordinirali sa kancelarijom briselskog tužioca.

"Naravno da je hitan slučaj", rekao je za Politico Žan Spinet, gradonačelnik briselske opštine Sen Žil. Ali "vanredno stanje traje otkako sam postao gradonačelnik pre dve godine", dodao je on.

"Osveta"
Kriminal podstaknut drogom je dugo bio problem u Belgiji zbog ogromnih količina kokaina i drugih nedozvoljenih narkotika koji stižu kroz ogromnu luku Antverpen na severu zemlje. Briselski javni tužilac Žilijen Mojil povezao je jutrošnje napade sa trgovinom drogom na belgijskom radiju, opisujući aktivnosti napadača kao "osvetu za povrat određenih teritorija".

Do pucnjave je došlo nekoliko dana nakon formiranja nove nacionalne vlade Belgije, koja je u svoj koalicioni sporazum uključila politiku "nulte tolerancije" za drogu u policijskim stanicama i oko njih i spajanje šest policijskih zona u Briselu u jedno odeljenje.

"Poslednjih godina ponovo je postalo jasno da je bezbednosna politika u Briselu previše fragmentirana. To dovodi do toga da se kriminalne pojave i problemi ne rešavaju na najefikasniji način", navodi se u sporazumu.

Opštinski odbornik je situaciju uporedio sa kultnom američkom TV serijom

Iako zemlja konačno ima vladu, Brisel se takođe bori sa nedostatkom regionalne uprave, koja je ostala u ćorsokaku u pregovorima nakon izbora u junu 2024. "Ovo ne može ovako dalje", ljutio se Kristof de Beukelaer, lider centrističke stranke Les Engaže u Briselu.

"Više od osam meseci, neke političke partije odbijaju da se priključe vladi i nastavljaju da ignorišu hitnost situacije. Ovaj ćorsokak je neprihvatljiv i ugrožava bezbednost građana Brisela", rekao je on u očiglednoj kritici socijalističke partije PS, koja je stavila veto na ulazak u vladu koja uključuje flamansku nacionalističku partiju N-VA.

DŽeremi Tojerov, odbornik PS u tihom Uccle-u, rekao je za Politico da su ga nedavne pucnjave u Briselu podsetile na seriju "Žica" čija se radnja odvija u Baltimoru, SAD, koja prikazuje dugogodišnji američki rat protiv droge iz perspektive policije, gangstera, zavisnika i pogođenih civila.

"Moramo da napadnemo ulaznu tačku za drogu"

Novi belgijski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kvintin iz pokreta liberalnog pokreta reformator (MR) u vladi pet partija rekao je na radiju da želi da smanji administrativne zadatke policije kako bi se mogla usredsrediti na svoju primarnu misiju očuvanja grada bezbednim, dok istovremeno smanjuju snabdevanje drogom u korenu.

"Želim da uverim sve stanovnike Brisela i Belgijance da nećemo smanjiti policijske resurse. Nije Antverpen protiv Brisela, ali moramo da napadnemo ulaznu tačku za drogu", rekao je Kvintin.

Neki političari smatraju da je trenutak za promene konačno došao.

(Index.hr)

BONUS VIDEO: