Mesto stare britanske kovnice, gde su se kovali novčići od 1810. do 1975, nalazi se na ruševinama cistercitanske opatije iz 14. veka, kao i na groblju preminulih od kuge. A od 16. veka do ranog 18. veka, to je bilo skladište za snabdevanje Kraljevske mornarice.
Sada je kompleks poznat kao Royal Mint Court na ivici novog poglavlja kao dom kineske ambasade u Londonu, a ukoliko projekat bude odobren, Kina će premestiti sadašnju ambasadu iz Merilebona u impozantan kompleks od 5,5 hektara širom grada, koji bi bio najveća diplomatska ispostava u Evropi, piše američki list.
Davanje Pekingu vrhunske nekretnine, pored Londonske kule i u senci nebodera londonskog Sitija, izazvalo je burno protivljenje građana iz okolnih zgrada, kineskih jastrebova u britanskom parlamentu i zagovornika demokratije u Hong Kongu koji su se preselili u Britaniju.
Postoje spekulacije da bi Kina mogla da iskoristi ambasadu, sa svojom blizinom strateškim kablovima sa optičkim vlaknima koji se provlače ispod finansijskog okruga, da špijunira disidente i obične Britance.
Drugi tvrde da bi lokacija, na prometnoj ulici odmah pored Tauer bridža otežala okupljanje mase ljudi u znak protesta protiv pitanja kao što su napad Pekinga na Hong Kong ili njegov progon etničkih manjina u Sinđiangu.
Pročitajte još

Foto: Shutterstock
- Ovo nije samo zgrada, ovo je proširenje moći Komunističke partije Kine (KPK) u Velikoj Britaniji - rekla je Kloi Čeung, predstavnica Fondacije Komiteta za slobodu u Hong Kongu, prodemokratske grupe, dok je razgovarala sa više od 1.000 demonstranata koji su se ovog meseca okupili na tom mestu.
Demonstranti, od kojih su mnogi, poput Čeung, imigranti iz Hong Konga, mahali su transparentima i plakatima na kojima je pisalo: "KPK vas posmatra. Zaustavite mega ambasadu!".
Opštinsko veće Tauer Hamletsa 2022. godine odbilo je dozvolu za projekat strahujući da bi Kinezi mogli da se uključe u osetljive komunikacione linije koje prolaze do londonskog Sitija, ali je Kina ponovo podnela predlog nakon što je Laburistička partija došla na vlast prošlog jula.
Predsednik Kine, Si Đinping, pokrenuo je to pitanje u razgovoru sa britanskim premijerom Kirom Starmerom.

Foto: Profimedia
- S obzirom na važnost da postoje funkcionalne diplomatske prostorije u glavnim gradovima obe zemlje, ispravno je da Kina može da obavlja svoj diplomatski posao u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao što Ujedinjeno Kraljevstvo radi u Kini - navedeno je u saopštenju nakon sastanka.
Prošlog meseca, portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning je rekla da je međunarodna obaveza zemalja domaćina da pruže podršku i olakšaju izgradnju diplomatskih prostorija.
Kineske vlasti su blokirale planove Britanije da obnovi svoju ambasadu u Pekingu dok čekaju odobrenje za novu lokaciju u Londonu.
Britanija gleda na Kinu kao na izvor stranih investicija u vreme kada njena ekonomija stagnira, a njen odnos sa Sjedinjenim Američkim Državama je neizvestan.
Ministarka finansija Rejčel Rivs, nedavno je u sklopu napora da poboljša ekonomske veze sa Kinom, posetila Peking i potpisala sporazume u vrednosti 600 miliona funti (756 miliona dolara).
- Nema sumnje da je britanska politika bila veoma prokineska pod Dejvidom Kameronom, zatim je prešla na neprijateljstvo prema Kini pod narednim vladama, a sada se vratila na popustljiviju - rekao je profesor politike na Londonskoj školi ekonomije Toni Travers.
Kameron, konzervativac koji je bio premijer od 2010. do 2016. godine, proglasio je "zlatnu eru" ekonomskih veza između Britanije i Kine.
Do 2020. premijer Boris DŽonson, takođe konzervativac, zabranio je tehnologiju kineskog komunikacijskog giganta Huavej (Huawei) iz britanske bežične mreže velike brzine iz razloga nacionalne bezbednosti.

Foto: Profimedia
Dao je ponudu mnogim stanovnicima Hong Konga da žive i rade u Britaniji, a više od 150.000 je to učinilo.
Travers je naveo da se veliki građevinski projekti suočavaju sa tri sloja kontrole: lokalni saveti, kancelarija gradonačelnika i nacionalna vlada.
- Na jednom kraju se dotiče pitanja mikro planiranja, a na drugom završava kao pitanje visoke diplomatije - rekao je on.
Kineski zvaničnici lobirali su među članovima lokalnih saveta, šaljući im francusko vino, čaj i, u jednom slučaju, kinesko-englesku dečiju knjigu, a neki od poklona su vraćeni, prema vladinoj evidenciji.
Opozicija je postavila pitanje zašto britanska vlada "tako brižljivo" pristupa Pekingu nakon incidenta 2022. godine kada je prodemokratski demonstrant odvučen do zgrade kineskog konzulata u Mančesteru i pretučen od strane članova osoblja.
- To je jednostavno pogrešno mesto za ovu ambasadu...Već imamo previše državne represije, previše uticaja, previše agresije - bivši konzervativni ministar bezbednosti Tom Tugendhat, koji je bio jedan od najglasnijih kritičara Kine u parlamentu.
Piter Golds, član konzervativnog saveta koji je učestvovao u protestu rekao je da su članovi tog tela nadglasani, uprkos tome što su se izjasnili protiv projekta.

Foto: Shutterstock
- Sterani smo u ćošak. Rekli smo da to ne želimo, više puta. I odjednom nas vlada nadvladala. Američka vlada to ne bi dozvolila. Možete li zamisliti da izgradite kinesku ambasadu odmah pored Vol Strita? - zapitao je.
Vladini zvaničnici su istakli da britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lemi i ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper nisu dali privremenu podršku novoj kineskoj ambasadi.
U zvaničnom saopštenju su naveli da bi odobrenje trebalo da zavisi od promene dizajna prednjeg dela ambasade, gde Kinezi žele da izgrade vidikovac za ruševine Cistercita, rimokatoličkog crkvenog reda.
- Otvaranje dela kompleksa za javnost izazvalo bi zabrinutost za bezbednost - naveli su zvaničnici i pozvali su Kinu da ga okruži "tvrdim perimetrom".
Advokat kineske vlade rekao je da Kina nema nameru da menja dizajn britanskog arhitekte Dejvida Čiperfilda, kako bi "udovoljila zabrinutosti ministara".