- Lica za koja su izvršene prijave boravišta, izvršene su u najvećoj meri na privatnim adresama, dakle, reč je o ljudima koji su pomoć i utočište potražili kod svojih rođaka i prijatelja. Napominjem da za sada ne očekujemo nikakav masovni priliv lica iz Ukrajine - naglasio je ministar policije Vulin i dodoao da je Srbija i ovog puta spremna da adekvatno odgovori na sve izazove i posledice koje mogu biti prouzrokovane zbog aktuelne krize u Ukrajini.

Na sednici su, takođe, razmatrani i definisani načini na koji će naša zemlja rešavati probleme migracionih tokova nastalih usled krize u Ukrajini. U tom cilju Radna grupa za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova usvojila je i Plan prihvata državljana Ukrajine i ugroženog stanovništva koje je napustilo Ukrajinu.

Foto: AP

 

 

Članovi Radne grupe za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova podneli su izveštaj predsedniku Radne grupe i ministru policije Aleksandru Vulinu o trenutnom stanju u centrima za smeštaj migranata i tražilaca azila i trendovima migracionih tokova iz zemalja Azije i Afrike tokom 2021. godine.

Kako je ranije potvrđeno iz Komesarijata za izbeglice i migracije određen broj izbeglih Ukrajinaca se već raspitivao u vezi sa mogućnostima smeštaja.

- Za sada nemamo smeštenih korisnika, ali se nekoliko desetina izbeglica iz Ukrajine, koji u Srbiji borave kod prijatelja ili rodbine, javilo na otvoren telefon Komesarijata (064 8283171) da se raspita o mogućnostima da budu smešteni kod nas i o vrstama pomoći koje mogu da dobiju - rečeno nam je tada iz Komesarijata.

Prvi korisnici biće smešteni u renoviranom centru u Vranju.

- Komesarijat za izbeglice i migracije može odmah da stavi na raspolaganje do više od hiljadu mesta za izbeglice iz Ukrajine, u centrima kojima upravlja. Centri se nalaze širom Srbije. Korisnicima je moguće pored smeštaja, hrane, odeće, obuće, paketa za higijenu, hrane za bebe... pružiti i druge vrste pomoći, kao što su pravna i psihološka pomoć, potpuna medicinska zaštita, uključivanje dece u obrazovni sistem Srbije i drugo - dodali su.

Podsećamo da je Komesarijat za izbeglice i migracije uputio svojim poverenicima u svakoj opštini u Srbiji, instrukciju o tome na koji način mogu da pruže pomoć izbeglicama iz Ukrajine. U instrukciji se navodi da se, u skladu sa novonastalom situacijom u Ukrajini, može očekivati da im se jedan broj lica obrati za informacije i pomoć.

Poverenicima je dostavljen obrazac koji treba da popune, a u kojem se iskazuju potrebe lica koja im se obraćaju (smeštaj, hitna, zdravstvena zaštita, odeća, obuća).

Posebno je naglašeno da, u slučaju da se pojavi maloletno lice bez pratnje, istog trenutka obaveste nadležni centar za socijalni rad.

(Telegraf)

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".