Švajcarska je odobrila istopolna građanska partnerstva 2007. godine, piše AP.


Vlada, koja je podržala referendum "Brak za sve", saopštila je da bi se ovom odlukom istopolni partneri stavili postavili u ravnopravni položaj sa heteroseksualnim parovima dozvoljavajući im da zajedno usvajaju decu i sponzorišu suprožnike državljanstvom.



Ankete sugerišu da će referendum proći sa oko 60 odsto podrške.

Švajcarska koja ima 8,5 miliona stanovnika, tradicionalno je konzervativna i u toj zemlji su tek 1990. godine žene dobile pravo glasa. Demkriminalizacija homoseksualnih odnosa u Švajcarskoj, sprovedena je tek referendumom iz 1992. godine kada su oni uklonjeni iz krivičnog zakonodavstva i kada je garantovana zabrana svake vrste diskriminacije na osnovu seksualnog opredeljenja.
 



Za razliku od mnogih drugih evopskih zemalja, gde su izabrani poslanici legalizovali istopolne brakove, u Švajcarskoj glasači odlučuju o tome jer su protivnici ove ideje prikupili dovoljno potpisa za javni referendum o tom pitanju.

Referendumski proces u Švajcarskoj daje biračima direktnu reč u kreiranju politika, a većina glasa putem pošte.

- Ovo je borba koja traje 20 godina. Milim da bi to bio korak ka modernosti - rekao je Matijas Erhart, član Gradskog veća.

Protivnici kažu da brakove treba legalno priznati samo kada su između muškarca i žene, tvrdeći da bi proširenje institucije na istopolne partnere odsustvo očeva uvelo u zakon.

- Ako zakon bude usvojen, mi ćemo u švajcarsko građansko pravo uvesti novu instituciju, instituciju bez oca. Dve žene ili dva muškarca koji žele da zatrudne, čak i ako se vole jako, to nije onako kako se deca stvaraju - rekao je Ives Nideger, nacionalni zakonodavac iz desničarske Švajcarske narodne partije.