Odluku o ekshumaciji i obdukciji je donelo Više javno tužilaštvo u Novom Pazaru sredinom aprila, a nakon tvrdnji Zukorlićevog sina Usame da njegov otac nije umro prirodnom smrću već da porodica ima "osnovane sumnje da je otrovan".
Obdukcija je proces koji omogućava pouzdano utvrđivanje prirode, porekla i neposrednog uzroka smrti. Reč je medicinskom zahvatu koji uključuje spoljašnji pregled, sekciju i pregled unutrašnjih organa, organskih sistema i telesnih šupljina leša na poseban način korišćenjem obdukcione tehnike.
Cilj sudsko-medicinske obdukcije su utvrđivanje: prirode, porekla i uzroka smrti, vremena smrti, identifikacije leša, vrste, lokalizacije i broja povreda, kvalifikacija telesnih povreda, mehanizma povređivanja, kao i uzročno-posledične veze između povreda i smrtnog ishoda.
Pročitajte još
U tom smislu obdukcija tela Muamera Zukorlića treba da da odgovor na pitanje da li je otrovan, kako tvrdi njegov sin Usame ili je ipak preminuo prirodnom smrću.
Kako se izvodi obdukcija?
Pri obdukciji se detaljno pregleda telo kako bi se utvrdilo da li ima povreda ili promena koje mogu biti posledica nasilne smrti ili nekog oboljenja. Utvrđuju se takođe, identifikacioni parametri, a posebno individualni znaci poput zubnog statusa, ožiljaka, tetovaža, pirsinga, odeće, nakita, burmi i slično.
Obdukcija obuhvata i pregled unutrašnjih organa pokojnika, čija je svrha pronalaženje uzroka smrti ili razjašnjavanje toka bolesti.
2 vrste obdukcija
Postoje dve vrste obdukcije:
- Sudsko-medicinska, koja se vrši ako postoji sumnja da je smrt uzrokovana kažnjivim delom, ili ako se pregledom tela nije mogao utvrditi način ili uzrok smrti.
Ovakoj vrsti obdukcije se porodica ne može protiviti.
- Medicinsko-naučna obdukcija, koja se obavlja iz istraživačkih i obrazovnih razloga, tako da je moguće sticati znanje na osnova uzroka smrti.
Porodica u tom slučaju može da ne da odobrenje.
Tok obdukcije
Pokojnik se otprema na patologiju, a pregled obavlja patolog uz jednog ili više pomoćnika.
Nakon pregleda tela, vrši se otvaranje telesnih duplji - iz lobanje se vadio mozak, a zatim se otvara grudnu i trbušna duplja. Nakon toga se pregledaju organi i na kraju ceo skelet. Ukoliko nema nekog posebnog nalaza, sve to se može završiti za sat vremena u obdukcionoj sali. Posle toga pišemo zapisnik i pravimo dokumentaciju. Neke obdukcije mogu trajati i do dva dana.
Tokom svake obdukcije uzimaju se uzroci tkiva za analize, a prema potrebi mogu se uzeti i uzorci sekreta ili krvi.
Nakon izvršene obdukcije sastavlja se pisani nalaz koji daje odgovor kako je smrt nastupila i zašto.
(Espreso/Pink.rs)