Predsednik Aleksandar Vučić obratio se iz Ohrida, gde prisustvuje samitu regionalne inicijative Otvoreni Balkan.
Predsednik je rekao da je imao sastanke sa predstavnicima zemalja koji nisu još uvek zvanične članice Otvorenog Balkana.
- Poziv smo uputili Crnoj Gori, uskoro će biti poslat i BiH – rekao je Vučić.
Kako kaže, sinoć je pokrenuta ideja oko pravljenja radnih grupa i timova koji bi analizirali situaciju u kojoj se region nalazi i kako bi sebi mogli da pomognemo.
Vučić je rekao da se priprema veliki sajam vina, hrane i turizma u Beogradu i dodaje da bi voleo da naredni susret bude negde na jugu Srbije.
Pročitajte još
- Bitno je da nađemo zajednički pristup za rešavanje problema - rekao je Vučić
Predsednik je rekao da kada smo zajedno, mnogo smo jači i dodaje da je to važna poruka koju su danas uputili.
"Srbija ima najviše hrane"
- Kada smo zajedno, onda smo mnogo, mnogo jači. Srbija ima najviše hrane, brašno ulje šećer, svega toga imamo. Svega ima Srbija u dovoljnim količinama i to ne samo za sebe. Da bismo sve umeli da rešavamo kao potencijalni problem važno je da formiramo radne grupe, a ne da damo ulje pa se ono pojavi u Turskoj ili Holandiji, brašno u Italiji. To ne bi bilo fer prema nama, jer smo i mi mogli da prodajemo po višoj ceni. Važno je da svim građanima obezbednimo da ima dovoljno hrane - poručio je predsednik Vučić na početku obraćanja medijima.
O energetici
Predsednik je rekao da sa druge strane, već sada, sa užasom gledamo na to šta će da se događa oko energetike.
- Zamislite da idemo na najgori scenario, da iz bilo kog razloga Rusi prekinu celoj Evropi dotok gasa, da ne možemo da uvozimo rusku naftu koja je jeftinija od bilo koje druge, koju bi morali tankerom da dovozimo do hrvatske luke, pa onda naftovodom do Pančeva - kazao je predsednik.
Vučić je naglasio da u nedostatku gasa cena električne energije skače za 320 do 350 evra po megavatu, da neće u tom slučaju biti struje nigde, pa nema ni odakle da se uzme.
- Kada nema gasa gasne elektrane ne mogu da rade, ne mogu termoelektrane da se snabdeju. Umesto toga morate da proizvedete nove megavate, a ne možete da iskopate dovoljno uglja. U tom slučaju bi se pomagali - objasnio je on.
Kao primer naveo je da sa Crnom Gorom Srbija ima velike hidropotencijale, što je važno za balansiranje energije, da može da se pravi električna energija tokom zime.
Severna Makedonija, prema njegovim rečima, treba da gradi na Vardaru velike hidro-kapacitete u budućnosti, a Srbija je spremna da razmotri da to bude rađeno zajedno.
- Milion stvari ima oko kojih možemo da razgovaramo. Niko od nas nije samodovoljan. Svi smo sa različitih strana i zbog različitih stvari u problemu i to ne svojom krivicom. Biće jedna od najtežih zima. Ali nije razlog za paniku, već za rad - istakao je.
Vučić je istakao da će ključni faktor biti finansije.
- Kako da finansiramo to sve. Ako kupujete milion kubnih metara gasa po ceni od 5.000 dolara, to bi bilo pet miliona dolara dnevno. Ko će to da plati. Zato sada u naša skladišta upumpavamo gas da bi nešto sačuvali. Neko će da pita što trošite pare sada? Zato što nećemo imati ništa ako to ne uradimo - objasnio je on.
"Srbija ima najnižu stopu javnog duga u regionu"
Vučić je rekao da Srbija ima najnižu stopu javnog duga u regionu, ali je dodao da je teško izaći na finansijsko tržište.
- Čekam da vidim po kojim uslovima je danas Mađarska izašla. Svi hoće sada na tržište. Mi za sada idemo na privatno plasiranje, jer smatramo da je situacija na finansijskom tržištu loša. Pare će netraga da nestaju na energente i hranu. I zato je važno što pre upumavanje gasa u skladišta - rekao je on.
Vučić je preneo da Srbija danas ima 197 miliona kubnih metara u svom skladištu u Banatskom dvoru.
Dodao je da Srbija ne može da povuče više od pet miliona kubnih metara dnevno.
- Sada imamo iz dva skladišta, iz mađarskog dela možemo da povučemo po šest miliona kubnih metara dnevno, a iz našeg pet miliona, a naša potrošnja u januaru i februaru je 14 miliona kubnih metara dnevno, što je za tri više nego što raspolažemo. Sve to treba rešiti - objasnio je on.
Vučić je kazao da će nas dogovor o skladištima sa Mađarima koštati više od 600 miliona evra.
- O ogromnom novcu je reč da bismo se pripremili za zimu - zaključio je on.
Vučić je rekao da će od septembra sve biti prihvaćeno i sprovedeno u delo, kada su u pitanju nostrifikacije diploma između Srbije, Albanije i S.Makedonije.
"Kad su to Hrvati imali svoj stav, osim negativnog prema Srbiji"
Predsednik Vučić dotakao se konstantnih napada na Srbiju i njega lično koji stižu iz Hrvatske
– Ja mislim da su Hrvati za jednu stvar u pravu, najgore je da nemaš svoj stav. E kad mi budu pokazali za šta su imali svoj stav, osim negativnog prema Srbiji, a ne stav čopora… Ja ga nisam zapazio.
O inicijativi Otvoreni Balkan
- To je inicijativa ljudi iz regiona, da sami odlučujemo o svojoj sudbini i budućnosti. Koliko je značajno i normalno da moramo da razgovaramo. Balkan treba da pripada balkanskim narodima. Teško je srušiti Otvoreni Balkan, vrlo smo čvrsto opredeljeni da čuvamo mir i sigurnost. Ostvarili smo veće poverenje između Beograda, Skoplja i Tirane. Osim stava o Kosovu, mi nemamo nijedan bilateralni problem - kazao je predsednik.
Regionalna inicijativa sa ciljem povećanja saradnje tri zemlje
Otvoreni Balkan je regionalna inicijativa koju su uspostavile Albanija, Severna Makedonija i Srbija, sa ciljem povećanja ekonomske i druge saradnje tri zemlje, kao i poboljšanja međusobnih odnosa.
Vučić, Rama i bivši makedonski premijer Zoran Zaev 10. oktobra 2019. godine započeli su inicijativu koja je neformalno bila nazvana "mali Šengen", a koju su podržale EU i SAD.
Cilj inicijative, kako je tada kazao predsednik Vučić, jeste da olakša život građanima i poboljša životni standard.
Na samitu u Tirani u decembru 2021. potpisan je do tada najveći broj dokumenata o saradnji tri zemlje.
Vučić, Rama i Zaev potpisali su Sporazum o slobodnom pristupu tržištu rada na Zapadnom Balkanu koji omogućava uvođenje jedinstvene radne dozvole za te tri zemlje i Sporazum o povezivanju sistema elektronske identifikacije građana ZB.
Takođe, u Tirani je potpisan i Sporazum o saradnji u veterinarskoj, fitosanitarnoj i oblasti bezbednosti hrane i hrane za životinje na ZB i Sporazum između Vlade Srbije i Saveta ministara Albanije o uzajamnom priznavanju odobrenja ovlašćenih privrednih subjekata za sigurnost i bezbednosti (AEOS).
Tom prilikom je potpisan i Sporazum između Vlade Severne Makedonije i Saveta ministara Albanije o uzajamnom priznavanju odobrenja ovlašćenih privrednih subjekata za sigurnost i bezbednosti (AEOS). Na marginama samita u Tirani potpisan je i sporazum o saradnji akreditacionih tela tri zemlje.
(Novosti)
BONUS VIDEO
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".