Uspešno lansiranje u sredu je u skladu sa „politikom Indije da ima sredstva za minimalno i uverljivo odvraćanje koje treba da bude podrška posvećenosti da ih nikad ne upotrebi prva”, saopštila je vlada, prenosi Rojters.
Kako se navodi, raketa Agni-5 pala je u Bengalski zaliv sa veoma visokim stepenom preciznosti.
Moćni raketni arsenal Pekinga naterao je NJu Delhi da unapredi svoje sisteme naoružanja poslednjih godina, a veruje se da Agni-5 može da pogodi cilj u skoro celoj Kini.
Indija je već u stanju da udari bilo gde unutar susednog Pakistana, svog glavnog rivala, protiv koga je vodila tri rata od sticanja nezavisnosti od britanskih kolonijalista 1947.
Indija razvija svoje nuklearne i raketne sisteme srednjeg i dugog dometa od 1990-ih usred sve većeg strateškog nadmetanja sa Kinom u nastojanju da ojača odbrambene sposobnosti zemlje.
Napetosti između dve zemlje su narasle, uz raspoređivanje trupa obe strane, nakon sukoba u junu 2020. godine, kada je 20 indijskih vojnika poginulo u dolini Galvan u Ladahu, a Kina je takođe pretrpela neodređen broj žrtava u ovom sukobu.
Hiljade indijskih i kineskih trupa i dalje su blokirane sukobom koji se dešava u indijskom regionu Ladah, a traje od prošle godine, uprkos tome što su dve strane održale više desetina rundi razgovora kako bi smirile situaciju.
Poslednji pregovori između indijskih i kineskih najviših vojnih zvaničnika o rešavanju situacije na liniji sporne himalajske granice prekinuti su 11.oktobra, pri čemu obe strane krive jedna drugu za neuspeh dogovora.
(Tanjug)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".