Kako su preneli domaći mediji, danas je iz zatvora na slobodu pušten Dušan Krsmanović, bivši pripadnik zemunskog klana, koji je jedan od osuđenih za ubistvo premijera Zorana Đinđića.
Dušan i Đorđe Krsmanović uhapšeni su 2. aprila 2003. godine na Novom Beogradu, u stanu u Bulevaru Avnoja. Oni su se u tom stanu krili poslednja tri, četiri dana od ubistva premijera, a poznato je i da su se pre toga skrivali na nekoliko novobeogradskih lokacija, po iznajmljenim stanovima.
Braća Krsmanović su pripadala "zemunskom klanu" i bili su u sektoru kojim je rukovodio Milan Jurišić Jure. Oni su bili, zapravo, njegovi pomoćnici, a "ispod sebe" su imali grupu dilera narkoticima, koji su obavljali posao na terenu.
Đorđu Krsmanoviću sudilo se u odvojenom postupku, ali kako je posle izricanja presude pušten na slobodu, odbijao je da ode na odsluženje kazne. Đorđe je uhapšen 2007. u Specijalnom sudu kad je došao da čuje presudu rođenom bratu Dušanu.
Evo kako je izgledalo hapšenje braće Krsmanović:
Srbija isplatila Đorđu Krsmanoviću 8.200 evra
Pročitajte još
Osuđen je na četiri godine i 10 meseci zatvora zbog iznude i trgovine drogom. Odavno je na slobodi, a presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu isplaćena mu je ta odšteta od 8.200 evra.
U svojoj presudi od 19. decembra 2017. godine, koja je objavljena na sajtu tog suda, Evropski sud je precizirao da 4.000 evra država Krsmanoviću u roku od tri meseca treba da isplati na ime naknade nematerijalne štete, sa obrazloženjem da nije okončala istragu zbog nečovečnog i ponižavajućeg ponašanja policije prema njemu.
Ostatak dosuđene sume od 4.200evra Krsmanoviću je dosuđeno na ime troškova postupak pred sudom u Strazburu. On je svojom predstavkom od suda u Strazburu tražio 20.000 evra, pošto je u Srbiji bezuspešno iscpreo sva pravna sredstva, pa i žalbu Ustavnom sudu. Krsmanović je bio uhapšen 1. aprila 2003. godine u akciji "sablja", sprovedenoj nakon ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, tokom koje je bilo uvedeno vanredno stanje u državi.
Rođeni brat Dušana Krsmanovića je u predstavci Evropskom sudu opisao torturu i čak seksulno zlostavljanje, koje su, kako tvrdi, nad njim izvršili policijaci koristeći bejzbol palice i pajsere. Nakon 12 dana provedenih u policijskoj stanci, 12. aprila je bio prebačen u Okružni zatvor u Beogradu gde je proveo godinu i dva meseca, nakon čega je pušten da se brani sa slobode.
(MONDO)
BONUS: NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".