Prema stavu Svetske zdravstvene organizacije, cigarete bi trebalo da poskupe, a pušači će verovatno vrlo brzo morati da plaćaju paklicu više od 20 evra, prenosi "Poslovni dnevnik".
Kako stoji u istraživanju, paklica cigareta u Nemačkoj trenutno košta između sedam i deset evra, u zavisnosti od vrste. Kako smatraju stručnjaci, ovaj iznos je prenizak ako se uzme u obzir koliko državu košta lečenje ljudi obolelih od različitih bolesti izazvanih konzumiranjem duvana.
Napravljena je i konkretna računica koja pokazuje da bi jedna kutija cigareta trebalo da košta 23 evra, što je neuporedivo više od cena koje sada plaćaju potrošači u Nemačkoj ili drugim zemljama.
Svetska zdravstvena organizacija je navela i konkretne troškove koji su ukalkulisani u ove cene, a to su troškovi lečenja, poseta lekara i lekova, rehabilitacije i nege i svi troškovi koji proizilaze iz gubitka ili izostanka sa posla osobe koja je bolesna.
Pušenje nemačku državu košta 82 milijarde evra svake godine, objašnjavaju stručnjaci SZO, a trećina troškova je uzrokovana direktno konzumiranjem cigareta. Oni smatraju da bi poskupljenjem praktično imali u ruci mehanizam koji bi direktno mogao da smanji troškove lečenja, a time i mesečne doprinose za zdravstveno osiguranje.
EFIKASNO
Porezi smanjenju upotrebe duvana
SZO smatra da du porezi na duvan najisplativiji način da se smanji upotreba duvana, posebno među mladima i populacijom sa niskim primanjima. Povećanje poreza koje povećava cene duvana za 10% smanjuje potrošnju duvana za oko 4% u zemljama sa visokim dohotkom i za oko 5% u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, podaci su SZO.
I pored toga, visoki porezi na duvan se retko primenjuju. Samo 41 država, sa 12 odsto svetske populacije, uvela je poreze na duvanske proizvode tako da najmanje 75 odsto maloprodajne cene predstavlja porez.
Prema mišljenju nemačkih analitičara, ostale zemlje su daleko ispred po cenama. Na primer, u Irskoj kutija cigareta sada košta 15,6 evra. NJih, kako se navodi, zabrinjava da Nemačka ne napreduje u oblasti kontrole duvana.
Inače, nije samo duvan problem, jer stručnjaci upozoravaju da je neophodno podići i cene šećera i alkohola. U Nemačkoj se već raspravlja o porezu na ove proizvode, ali su evropske institucije već godinama unazad insistirale na ovim propisima. Deca u Nemačkoj često imaju prekomernu težinu zbog konzumiranja namirnica punih šećera, i tu se nešto hitno mora promeniti, poručuju stručnjaci iz Nemačke.
Svetska zdravstvena organizacija kritikuje i sve veći trend konzumiranja elektronskih cigareta među mladima i podseća na veliki problem koji zabrinjava. Ovakvo ponašanje je posebno primećeno tokom pandemije, a onda su navike pušenja dovele do toga da su mnogi sa elektronskih prešli na klasične cigarete.
PROSEČNE CENE PAKLICE CIGARETA
Slovenija 4,30-5,20 evra
Nemačka 7-10 evra
Irska 15 evra
Bugarska 3 evra
Srbija 2,70 do 5 evra
SZO smatra da bi poskupljenje cigareta suzbilo i ovakvo ponašanje.
Prema podacima iz januara ove godine, u Srbiji puši oko 27 odsto punoletnih osoba, a najveći broj pušača pripada starosnoj kategoriji 45–55 godina. Posebno je zabrinjavajući podatak da čak oko 15 odsto pušača pripada populaciji između 15 i 19 godina, dok u svakom trećem domaćinstvu ima pušača.
Srbija se, zajedno sa ostalim balkanskim zemljama, svrstava u sam svetski vrh prema broju pušača. Pušenje i izloženost duvanskom dimu su, poznato je, jedan od vodećih uzroka smrti u celom svetu.
Mere kontrole i zabrane pušenja u svetu dovele su do izvesnog smanjenja konzumiranja cigareta među odraslima i adolescentima, međutim, u prethodnoj deceniji je u našoj zemlji u porastu upotreba novih duvanskih i nikotinskih proizvoda, čije se popularnost i primena šire veoma brzo.
U našoj zemlji, prema rezultatima iz 2019. godine, elektronske cigarete je probalo čak 17,7 odsto, a zagrevane duvanske proizvode sedam odsto šesnaestogodišnjaka u našoj zemlji.
Inače, cene cigareta u Srbiji rastu dva puta godišnje prema akciznom kalendaru i sada se paklica kreće od 320 do oko 600 dinara, odnosno od 2,70 do 5 evra.
(Politika)