Kako prenose tamošnji mediji, građani su mogli da podignu neograničene svote novca sa bankomata, nakon greške u sistemu, dok su lokalni mediji izvestili da je povučeno više od 40 miliona dolara, ili je prebačeno drugim bankama. Ovakvo "olako" dizanje novca trajalo je satima, nakon što su studenti shvatili da mogu da podižu više novca nego što imaju na računima, kada se vest proširila. Dok su u banci shvatili da je došlo do greške, građani su već obavili 490 hiljada transakcija.

U intervjuu za program "Bi-Bi-Si", predsednik Banke "CBE", Abe Sano u sredu je rekao da je banka pratila većinu transakcija sprovedenih tokom tog problema, kao i da će prijaviti policiji sve koji ne vrate povučeni novac.

- Da, da, sigurno. Već radimo na tome. Banka će preduzeti sudski postupak protiv svih onih koji ne budu vratili sredstva do kraja nedelje. Ne postoji način da pobegnu jer su naši kupci. Znamo ih. Mogu se ući u trag i zakonski su odgovorni za ono što su uradili - rekao je Abe i objasnio da su neki kupci, koji su podigli višak, već vratili novac banci.

On je, međutim, osporio izveštaje da su kupci uzeli 40 miliona dolara, rekavši da je iznos koji je uzet bio daleko manji, ali da će biti tačno utvrđen nakon što se tekuća revizija završi kasnije ove nedelje.

Sano je dodao da se revizija vrši zato što su neki od 10.000 klijenata koji su obavljali transakcije tokom tog problema izvršili legitimne transakcije.

Kako su preneli još, fakulteti su takođe upozorili studente da vrate novac.

- U kantini je okačeno obaveštenje da moramo vratiti novac ili ćemo odgovarati. Ali nisam video da je neko vratio - rekao je student iz jednog etiopijskog kampusa.

Iz banke su rekli kako nije bilo hakerskog napada, već je to bio tehnički propust koji je nastao tokom rutinskih aktivnosti održavanja i inspekcije te su dodali kako računi korisnika nisu bili ugroženi.

BONUS VIDEO: