Jedna od većih dilema jeste kada je najbolje vreme za vežbanje - ujturu ili uveče? Vežbanje uveče za 61 posto smanjuje rizik od rane smrti, tvrde australijski istraživači. Osmogodišnje istraživanje na uzorku od 30 hiljada ljudi utvrdilo je da nije nije važno koliko dugo vežbamo u toku nedelje, nego koliko često.

Postavlja se dalje pitanje - Kakve vežbe čuvaju naše srce? Dr Saša Plećević, poznatiji kao Dr Filgud, specijalista anesteziologije sa reanimatologijom i fitnes trener za Prva TV otkrio je nekoliko saveta svima onima koji žele da dovedu liniju u red i žive zdravo. Postoje istraživanja koja pokazuju da je popodnevno vežbanje najbolje i postoje istraživanja koja pokazuju da je prepodne najbolje vežbati.

- Sve zavisi od proseka i našeg metabolizma. Pojedinačno je nekome bolje popodne, a nekom ujutru - objasnio je dr Filgud koji je otkrio da on lično vežba svako jutro. Dr Filgud objasnio je kako bi trebalo da izgleda jedno jutarnje vežbanje za zdrav život.

Foto: Shutterstock

 

- Prvo kada se probudite trebalo bi popiti čašu vode sobne temperature sa probiotikom. Naučno je dokazano da probiotik podiže imuni sistem, jer mi imamo "dva mozga" u našem telu - jedan je u glavi, drugi u stomaku. Posle toga treba popiti šolju zelenog čaja za oskidaciju. Zatim, trening, hidratacija u toku treninga, pa onda doručak - objasnio je dr Filgud i osvrnuo se na večernje vežbanje.

- Jako je bitno da ako vežbate u isto doba dana u isto vreme, postižete bolji efekat nego da mešate. Telp traži rutinu, ali vežbe treba da se menjaju. LJudimo je dovoljno tri puta nedeljno vežbanje, trening snage i fleksibilnosti. Šetnja je obavezna svaki dan - savetovao je fitnes trener i istakao da preterana fizička aktivnost nije dobra i čak može da dovede do različitih poremećaja.

Foto: Shutterstock

 

Takođe, san je veoma bitan za mršavljenje. Prema njegovim rečima ako poremetimo san, teže mršavimo.

BONUS VIDEO:

(Mondo)