U poslednje vreme svet postaje sve nemirnije mesto, pa se stiče utisak da Treći svetski rat nije potpuno nemoguć, piše Dejli mejl.
Prvo rat u Ukrajini, zatim u Gazi i, nedavno, eksplozije u Libanu. Voki-toki i pejdžeri koje koriste borci Hezbolaha eksplodirali su širom Libana, ubivši najmanje 20, a povredivši stotine. Zbog nasilja koje se širi planetom, mnogi su uzeli u obzir koja bi država bila najbezbednija u slučaju svetskog sukoba.
Evo nekoliko predloga:
Antarktika
Lista ne počinje od zemlje, već od kontinenta. Iako turizam nije potpuno nepoznat ledenom kontinentu – povremeno ga posećuju avanturisti u potrazi za ekstremnim iskustvima malo je verovatno da bi se mnogi ljudi odlučili da se tamo sklone u slučaju Trećeg svetskog rata. Pa ipak, svetski sukob bi verovatno zaobišao Antarktik.
Argentina
Iako je Argentina tokom svoje istorije bila uključena u neke sukobe, na primer 1982. kada su ušli u rat sa Ujedinjenim Kraljevstvom oko Foklandskih ostrva, ova južnoamerička zemlja bi bila mesto za preživljavanje gladi koja bi usledila nakon nuklearnog rata.
Pročitajte još
Studije su pokazale da bi detonacija stotinu nuklearnih bombi proizvela toliko dima da bi sunce bilo zaklonjeno, uzrokujući patnju poljoprivrede i glad. Argentina bi mogla biti dobro utočište zbog obilja izdržljivih useva poput pšenice.
Butan
Nakon ulaska u UN 21. septembra 1971. Butan je proglasio neutralnost u pogledu bilo kakvog sukoba. Zbog toga se ova mala azijska država redovno nalazi veoma visoko na Globalnom indeksu mira.
Osim toga, Butan je okružen visokim planinama i teško pristupačan, pa bi bio bezbedno mesto u slučaju svetskog rata.
Čile
Sledeća na listi je zemlja sa izuzetno dugom obalom - čak 6.435 kilometara - što je otprilike udaljenost između Madrida i Moskve. Baš kao i susedna Argentina, Čile je bogat raznim poljoprivrednim kulturama i prirodnim resursima.
Takođe, bila je jedna od najrazvijenijih zemalja Južne Amerike, pa je, bez obzira na njenu relativnu izolovanost, stepen razvijenosti i dostupnosti savremene tehnologije čini dobrim mestom za preživljavanje Trećeg svetskog rata.
Fidži
Za sve one koji žele da budu što dalje od svetskog sukoba, Fidži bi mogao da bude idealno mesto. Ova ostrvska država, koja se nalazi u jugoistočnom Tihom okeanu, udaljena je 4.300 kilometara od najbliže države, Australije.
Ovo, kao i činjenica da ima vojsku od samo 6.000 vojnika, takođe visoko rangira Fidži na Globalnom indeksu mira. Većina zemljišta je prekrivena gustom šumom i ima mnogo prirodnih minerala i ribe, što ga čini idealnim skloništem u slučaju većeg sukoba.
Grenland
Ostrvo Grenland, koje zapravo pripada Danskoj, najveće je ostrvo na svetu. Grenland je poznat po svojoj udaljenosti, po svojim planinama i po političkoj neutralnosti, što ga čini i dobrim skloništem u slučaju opasnosti.
S obzirom na to da ima samo 65.000 stanovnika, teško da bi postao meta svetske velesile.
Island
Island je stalno na vrhu Globalnog indeksa mira i ima reputaciju jedne od najmirnijih zemalja na svetu.
Osim što je prilično udaljen, Island ne bi trebalo da brine o resursima, zahvaljujući velikim rezervama slatke vode, morskih resursa i obnovljivih izvora energije.
Indonezija
Kao i druge zemlje na listi, čini se da je Indonezija sigurno utočište zahvaljujući svom neutralnom stavu o političkim pitanjima širom sveta. Godine 1948, prvi predsednik zemlje Ahmed Sukarno skovao je termin "slobodni i aktivni" za njihovu spoljnu politiku.
To se odnosilo na to da u međunarodnim poslovima deluju samostalno, a najviše im je stalo da obezbede svetski mir.
Novi Zeland
Novi Zeland je na drugom mestu na Globalnom indeksu mira i dugo je poznat po svom neutralnom stavu o svetskim sukobima. Ako bi bila napadnuta, zemlja svojim planinskim terenom nudi svojim građanima savršenu zaštitu.
Južna Afrika
Južnoafrička Republika zaslužuje mesto na ovoj listi zahvaljujući činjenici da ima značajne i višestruke zalihe hrane, kao i velike količine plodne zemlje i vode za piće.
Moderna infrastruktura neke zemlje takođe može povećati vaše šanse za opstanak ako dođe do Trećeg svetskog rata.
Švajcarska
Od svih zemalja sveta, Švajcarska je zemlja koja se najčešće pominje u kontekstu političke neutralnosti.
Zemlja je već 200 godina poznata po svom čvrstom stavu - ili nedostatku - po pitanjima međunarodne politike, i dobro je zaštićena svojim planinskim terenom, zemljopisom bez izlaza na more i brojnim nuklearnim skloništima.
Tuvalu
Ranije poznata kao ostrva Ellice, Tuvalu se nalazi u Tihom okeanu, otprilike na pola puta između Havaja i Australije. Izuzetno mali broj stanovnika od samo 11.000 znači da je infrastruktura slaba u poređenju sa vodećim zapadnim zemljama.
Zbog nedostatka prirodnih resursa, čini se da je nepoželjna meta u potencijalnom slučaju Trećeg svetskog rata.