Približno 200 pripadnika novoformiranih snaga NATO za brzo reagovanje (ARF) biće raspoređeno od danas do 16. oktobra 2024. godine na Kosovu i Metohiji i u Severnoj Makedoniji kako bi sproveli obuku za očuvanje spremnosti i podržali NATO vođstvo u misiji KFOR, saopštili su danas iz ove misije.
Ovo je, kako navode, prvi put da je neki deo Snage za brzo reagovanje (ARF) raspoređen otkako su ove snage formirane u julu 2024. godine.
Oko 50 pripadnika kontingenta ARF-ove Operativne kancelarije za vezu i izviđanje (OLRT) biće na KiM, dok će oko 150 pripadnika unaprediti komandni čvor u Severnoj Makedoniji.
- Raspoređeni pripadnici će izvoditi aktivnosti obuke kako bi održali visok nivo spremnosti i testirali svoje veštine i procedure za brzo raspoređivanje velikih snaga. Deo glavnog štaba ARF-a biće privremeno integrisan u strukture komandovanja i kontrole misije KFOR, sa zadatkom da identifikuje potrebe za logističkom, infrastrukturnom i operativnom podrškom KFOR-u u slučaju značajnog jačanja KFOR-ove pozicije.
"Jasna poruka o snažnoj odlučnosti i opredeljenosti NATO-a da održava mir"
Iz ove misije ukazuju da je organizacija Snaga za brzo reagovanje (ARF) "vrlo strateška, visoko spremna i višedomenski sposobna snaga".
Time se, ističu, šalje jasna poruka o snažnoj odlučnosti i opredeljenosti NATO-a da održava mir i stabilnost u regionu, ali ukazuje, kako navode, na spremnost NATO da odgovori na izazove.
Saveznička komanda zajedničkih snaga u Napulju (JFCNP), kažu, pažljivo prati situaciju na Zapadnom Balkanu – "regionu od strateškog značaja za Alijansu".
"Stalne tenzije izazivaju zabrinutost na KiM"
Kratko su se osvrnuli i na situaciju na Kosovu.
"Stalne tenzije i neusklađene akcije izazivaju zabrinutost među saveznicima i partnerima NATO zbog trajne sigurnosti na KiM, stabilnosti regiona i bezbednosti trupa NATO i partnera“.
Najzad, izlistali su svoju dobro poznatu Rezoluciju 1244.
„JFCNP podržava napore KFOR-a u implementaciji njegovog mandata – na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999. godine – da doprinese bezbednom i sigurnom okruženju za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu i Metohiji i slobodi kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno. KFOR deluje kao treći bezbednosni odgovor, u bliskoj koordinaciji sa tzv. Kosovskom policijom i misijom EU za vladavinu prava (EULEX), koje su prvi i drugi bezbednosni odgovor".
(Blic)