Bugarski premijer Dimitar Glavčev istakao je da fizičkim obračunima nema mesta ni u politici ni u umetnosti, navodeći da je nasilje prihvatljivo samo u sportu kao što je boks.

On je zatražio detaljan izveštaj Ministarstva unutrašnjih poslova o odvijanju događaja na protestu Narodnog pozorišta. Glavčev je ponovio da građane ne treba ometati da prisustvuju predstavama za koje su kupili karte i dodao da se prava Bugara moraju poštovati u svim slučajevima.

Foto: Profimedia

 

 

Posle protesta ispred Narodnog pozorišta, direktor sofijske policije LJubomir Nikolov izjavio je da su policajci reagovali brzo i efikasno.

On je objasnio da je od Narodnog pokreta „Očevo ognjište” stiglo obaveštenje kojim se najavljuje kulturna manifestacija 7. novembra na kojoj će deca izraziti nezadovoljstvo predstavom koja se izvodi u Narodnom pozorištu.

Foto: Profimedia

 

 

Policija je, kako se izveštava, pojačala bezbednost, sa 60 policajaca koji su stacionirani na mestu događaja. Nikolov je opisao postupke policajaca kao primer, napominjući da je njihov odgovor sprečio da situacija preraste u nasilje.

 


Uprkos pojačanom obezbeđenju, tokom demonstracija došlo je do nekih provokacija. Nikolov je ukazao na to da se policija uzdržala od privođenja pojedinaca, iako su tenzije porasle, jer je to moglo da zaoštri sukob. On je sugerisao da su se neki demonstranti možda nadali snažnoj reakciji organa za sprovođenje zakona kako bi događaj prikazali kao grubu policijsku intervenciju.

 


Direktor sofijske policije je takođe prokomentarisao da vlasti pre događaja nisu dobile informaciju da bi fudbalski huligani mogli da prisustvuju protestu. Nikolov je potvrdio da je pokrenut pretkrivični postupak za huliganstvo, a za identifikaciju odgovornih koristi se video nadzor.

 


Savez umetnika Bugarske izrazio je neodobravanje nereda, osudivši ono što su opisali kao sramne postupke. Oni su pozvali na istragu Ministarstva unutrašnjih poslova i Sofijske opštine kako bi se otkrili faktori koji su doveli do ovog incidenta. Oni su takođe branili produkciju „Oružje i čovek“, navodeći da ni drama DŽordža Bernarda Šoa ni režija DŽona Malkoviča ne ponižavaju bugarski identitet ili istoriju. Unija je istakla da, iako je ova predstava u Bugarskoj tokom 1990-ih izvedena bez kontroverzi, sada se čini da je upletena u političke tenzije.

U Uniji su naveli da su dobijali poruke u kojima se dovodi u pitanje njihova podrška predstavi, a često se poklapaju sa izborima za Narodnu skupštinu ili sednicama parlamenta. Oni to vide kao dokaz političkih pokušaja da se utiče na društvo neregularnim sredstvima. Kao odgovor, Unija je izrazila divljenje svojim kolegama koji su hrabro nastupali uprkos protestima i pozvala izvođače širom zemlje da se organizuju za značajne ciljeve. Oni su pozvali glumce širom Bugarske da pročitaju odlomke iz „Oružje i čovek“ na početku svojih predstava kao stav protiv cenzure u umetnosti.

(Novinite)
 

BONUS VIDEO