NJen slučaj ilustruje kako turske vlasti tretiraju deljenje sadržaja na društvenim mrežama kao "terorističke akte", što dovodi do zabrinutosti za pravo na slobodu izražavanja.

Šta je penzionerka podelila na internetu?

Peri Pamir je podelila članak iz britanskog Gardijana o Ani Kempbel, koja je bila članica ženske policije YPG (Jedinica za zaštitu naroda), koja je podržavana od strane SADi Velike Britanije u borbi protiv militanata Islamske države u Siriji.

Pamir je u svom postu na Fejsbuku iz 2018. godine opisala Kempbel kao "mladu idealistkinju" i postavila pitanje o ishodu borbe između Islamske države i kurdskih boraca.

Zašto je ovaj post razbesneo turske vlasti?

Turska smatra YPG (Jedinicu za zaštitu naroda), kao i druge kurdske militantne grupe poput Radničke partije Kurdistana (PKK), terorističkim organizacijama.

Dok i SAD i Velika Britanija smatraju PKK terorističkom organizacijom, oni su pružali podršku YPG-u u borbi protiv Islamske države u Siriji u Siriji.

Peri Pamir je osuđena na uslovnu kaznu od 15 meseci zatvora sa petogodišnjim uslovom, što ona opisuje kao "Damoklov mač nad glavom". Ona planira da se ponovo žali na odluku, uprkos riziku od dobijanja treće osude sa dodatnim uslovom.

"Nisam kriva ni za šta. Zar ne mogu da podelim članak i da ga komentarišem?

To je deo mog prava na slobodu izražavanja," izjavila je Pamir, ističući da je njena namera bila da izrazi svoje mišljenje, a ne da podstakne "bilo kakav teroristički akt protiv moje zemlje".