Jun suk Jol je optužio opoziciju za "antidržavne aktivnosti". Prvi čovek Južne Koreje je izjavio da će "obnoviti slobodnu i demokratsku zemlju kroz vanredno stanje".
Nakon toga, vojska Južne Koreje saopštila je da obustavlja sve aktivnosti parlamenta zemlje, a da je narodnim poslanicima zabranjen ulazak u zgradu parlamenta, preneo je Jonhap.
Na video-snimcima na južnokorejskim društvenim mrežama vidi se veliki broj teško naoružanih pripadnika policijskih snaga u blizini zgrade parlamenta u četvrti Jeongdeungpo u Seulu.
Predsednik Južne Koreje proglasio je ranije danas ratno stanje kako bi se iskorenile "prosevernokorejske snage" i održao ustavni poredak, a opozicija u toj zemlji izrazila je protivljenje toj odluci, ističući da je neustavna, preneo je Jonhap.
Veliki broj ljudi okupio se ispred Narodne skupštine kako bi iskazao nezadovoljstvo, a usledili su i sukobi sa policijom. Posle toga je parlament izglasao blokiranje odluke da se uvede vanrendo stanje.
Pročitajte još
Ko je Jun suk Jol?
Ovaj 64-godišnjak je član stranke Snaga naroda i predsednik Južne Koreje od 2022. godine. Na predsedničkim izborima pobedio je svog protivkandidata Li Jae-mjunga tesnom razlikom od samo 0,7 procenata.
Od kada je preuzeo vlast, Jun se suočava s brojnim izazovima, pa je tako sada u centru pažnje jer je uveo vanredno stanje. Nije uspeo da donese zakone koje je želeo, a u očajničkim pokušajima zaustavljanja zakonodavnih predloga opozicije, bio je prisiljen stalno da stavlja veto na njihove inicijative. Osim toga, suočava se s problemima i zbog različitih kontroverzi, uključujući one povezane s njegovom suprugom Kim Kon Hi (52).
Među optužbama su navodi o manipulisanju deonicama i prihvatanju luksuzne "Dior" torbice. Prošlog meseca, Jun se izvinio, priznajući da je njegova supruga trebalo bolje da se ponaša, no istakao je da je njena slika u javnosti bila preterano "demonizovana" te da su neke tvrdnje protiv nje "preterane". Opozicija se, pak, zalaže za pokretanje posebne istrage protiv nje.
U nedelji kada je opozicija smanjila proračunske predloge koje su vlada i vladajuća stranka podnele, Jun je istakao da neće moći da stavi veto na predlog proračuna, budući da to nije dopušteno. I dok predsednik nastoji da preokrene pad popularnosti, skandal s njegovom suprugom je konstantno glavna tema političkih rasprava u zemlji, prenosi Slobodna Dalmacija.
Krajem 2023. godine, Jutjub kanal "Vojs of Seul" objavio je video u kojem navodno Kim Keon Hi prima "Dior" torbicu u vrednosti od 3 miliona vona (2.200 američkih dolara) od pastora, koji je snimao razmenu u septembru 2022. koristeći skrivenu kameru u svom satu. Jun je izjavio kako je snimak procurio kao "politički manevar", ali se nije izvinio. Demokratska stranka, opozicija Junove konzervativne stranke Snaga naroda, tada je osudila predsednikov "besramni" odgovor, nazivajući ga "sramnim".
Skandal je takođe izazvao podele unutar Junove stranke, a jedan stranački lider usporedio je Kim s Marijom Antoanetom, francuskom kraljicom poznatom po ekstravagantnom načinu života. Opozicija već dugo optužuje prvu damu za umešanost u manipulaciju cenama deonica, a Jun je ranije ove godine stavio veto na predlog zakona kojim bi se istražile te optužbe.
Konzervativna stranka predsednika Jun Suk Jola pretrpela je veliki udarac na parlamentarnim izborima u Južnoj Koreji održanim 10. aprila 2024. godine. Od 300 mesta u Nacionalnoj skupštini, osvojila je samo 108. U međuvremenu, glavna progresivna opoziciona Demokratska stranka Koreje (DPK) i njene satelitske stranke proširile su svoju većinu na 175 mesta, što je svakako posledica slabog poverenja građana u Junovu politiku.
No, ljubav njegove supruge prema dizajnerskim torbicama nije jedini skandal u kojem se jun našao. NJegova izjava o ceni praziluka tokom posete supermarketu izazvala je toliku kontroverzu da neki veruju da je to i jedan od razloga zbog kojih je njegova stranka izgubila izbore. Jun je izjavio da je cena snopa praziluka od 875 vona (oko 70 dinara) "razumna", iako je uobičajena cena bila veća, oko 3.000 do 4.000 vona (235 - 315 dinara).
Kritičari su ga optužili da nije svestan stvarnih životnih uslova običnih građana, posebno kada je u pitanju poskupljenje hrane.
Drama je eskalirala kada su politički komentatori sugerisali da je Jun govorio o ceni jednog praziluka, a ne celog snopa, što je izazvalo dodatne polemike.
Opozicija je praziluk iskoristila kao simbol nespojivosti predsednika s realnim životom građana, što je dovelo do protesta. Nacionalna izborna komisija zabranila je unos praziluka na biračka mesta zbog zabrinutosti oko uticaja na izbore, što je takođe izazvalo proteste protiv vlade.