Među decom u Srbiji pojavio se novi, do sada možda i najopasniji trend sa Tik-Toka. Verovali ili ne, mališani se takmiče ko će petardu duže držati u ustima! Petarde na crno kupuju maloletna deca, dečaci uglavnom, a posledice nestručnog rukovanja pirotehnikom sa sobom nosi i više nego opasne, često doživotne, posledice.

Upravnik Klinike za dečiju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta prof. dr Aleksandar Vlahović upozorava da ne stradaju samo oni koji bacaju petarde, nego i oni koji su u okruženju.

"Tokom korišćenja pirotehničkih sredstava deca petarde drže blizu lica, te tako nastanu i povrede koje često mogu da budu dosta teške i da ugrožavaju čak i vitalne funkcije kod povređenih. Mi smo u praksi imali stvarno bezbroj nekih slučajeva koji su bili i bizarni ili neobični. Imate dečije igre, ko može duže da drži petardu u ustima, ko može nekom da stavi petardu u džep. Deca nisu svesna da povrede mogu biti opasne, da mogu ostati bez delova tela... I, naravno, okolina strada ukoliko su ta punjenja velika, ukoliko su te petarde jake. Bacanje jednih od strane nekog na drugare ili na nekoga ko je u okolini, tu su oštećenja sluha koja su takođe dosta česta", napominje prof. dr Vlahović.

Foto: Karadarević

 

Odjeci od petardi, već se mogu čuti u Šapcu. Uglavnom ih bacaju maloletnici, često i sa terasa stanova. Mladima su zadovoljstvo i zabava, a starijima neprijatnost i briga.

“Smeta, pogotovo nama starijima”, kaže jedna sugrađanka, a druga dodaje: „Meni ne odgovara, ali dečija radost je to, i to razumem, deca su deca.“

„Mogu svugde da se kupe, skoro na svakom ćošku ima prodavnica, ja generalno ne bacam, nikad nisam bacao”, navodi Šapčanin.

“Imamo povećan broj maloletne dece koja koriste piroitehnička sredstva i na mestima koja nisu dozvoljena.Ta mesta bih izdvojio pre svega zdravstvene ustanove, socijalne ustanove mesta gde može doći do većeg požara ili vece materijalne stete odnosno tamo gde se skladište lako zapaljive i eksplozivne materije”, ipozorava Rade Milošević iz MUP-a Srbije.

Foto: Profimedia

 

Dok se jedni raduju, drugi ne spavaju mirno. Buka od petardi, stres je za kućne ljubimce i njihove vlasnike.

“Plaše se, normalno da se plaše. Sakrivaju se ispod stola. Cvile. NJima smeta i mi se prilagođavamo da ih uopšte ne izvodim tad. Čak i uveče je veliki problem kako da ih izvedem kad svi bacaju petarde sa svih strana”, navodi vlasnik pasa.

Prodaja pirotehničkih sredstava zabranjena je mlađima od 18 godina, podsećaju u prodavnicama koje najviše posla imaju pred Novu godinu. Tvrde da roditelji petarde kupuju deci.

“Ne prodajemo maloletnim licima. Iskustva su nam takva, da deca i dalje dolaze, i pokušavaju da kupe od nas, ali mi naravno to ne dozvoljavamo. - Da li se vraćaju? - Naravno, vraćaju se, ali samo sa roditeljima, i tada im prodajemo. - Ta ista deca? - Da, baš ta ista deca, koja su došla ovde, i koja su vraćena, vrate se sa roditeljima”, kaže Nermin Bećirović, prodavac pirotehničkih sredstava iz Šapca.

(RTS.rs)

BONUS VIDEO: