Nostradamusova proročanstva pisana su u stihovima, na četiri jezika i nisu hronološki poređana. Stoga su decenijama "zloupotrebljna" i tumačena na način kako je kome odgovaralo.

Foto: Profimedia

 

Naime Nostradamus je često praktikovao noćnu meditaciju, a navodno je tokom jedne od seansi upao u trans i doživeo proročku viziju, piše u jednoj od biografija. Ovaj trenutak je, prema izvorima, označio kraj njegove karijere kao medicinara i definitivno približavanje misticizmu, okultizmu i proročanstvima.

Postoje različiti podaci kada je rođen - jedni navode 14. a drugi 21. decembar 1503. godine.

Foto: Profimedia

 

Navodno je predvideo tačan datum sopstvene smrti, ali se, ironično, istoriografija do danas nije usaglasila kada je umro - 1. ili 2. decembra 1566. godine.

Rođeno ime mu je Mišel de Nostradam. Kao i mnogi akademski građani toga doba, latinizovao ga je i postao Nostradamus.

Bio je jedno od devetoro braće i sestara i rođen je kao katolik, ali samo zato što se njegov deda nekoliko godina ranije, da bio izbegao gnev inkvizicije, odrekao jevrejskog porekla.

Već kao mali, tečno je pored francuskog govorio grčki, hebrejski i latinski jezik. Razumeo se u matematiku i astrologiju. Univerzitet u Avinjonu je upisao sa 14 godina, ali je već sledeće morao da ga napusti, jer su vrata obrazovne ustanove zamandaljena posle izbijanja epidemije kuge.

Foto: Vikipedija

 

Nekoliko godina kasnije uspeo je da upiše Univerzitet u Monpeljeu ali ovaj put je izbačen momentalno, jer je drugim studentima prodavao lekove. To je bilo zabranjeno statutom Univerziteta.

Ipak navodno je 1525. godine dobio licencu medicinskog radnika, a u mladosti je pomagao u lečenju od kuge, tražio da se odeća sa obolelih ljudi spaljuje, a ostaci hrane uništavaju kako pacovi, prenosioci zaraze, ne bi imali šta da jedu.

Imao je osmoro dece.

Stil