Ovaj praznik ima značajnu simbolikui slavi se kako u kataličkoj, tako i u pravoslavnoj tradici, iako se datumi razlikuju zbog korišćenja različitih kalendara.
Katolici danas slave Badnji dan
Oni koji koriste gregorijanski kalendar Božić dočekuju sutra. 25. decembra, dok pravoslavne crkve koje se drže julijanskog kalendara to čine 7. januara.
Katolici imaju posebnu tradiciju – advent, što podrazumeva period iščekivanja i duhovne pripreme za dolazak Hrista.
Običaji na Badnji dan
Pročitajte još
Adventski venac, sastavljen od četiri sveće, simbolizuje svetlost Isusa Hrista, a svaka sveća ima svoju simboliku. Prva označava nadu, druga mir, treća radost, dok četvrta predstavlja ljubav.
Osim toga, Badnji dan je vreme kada porodice pripremaju specijalna jela. Večera obično počinje posnim jelima, kao što su sočivo, razna variva, ali i riba koja ima duboko ukorenjenu simboliku, kao znak vernika u vreme progona.
Zašto se danas kiti jelka?
Kako običaji i tradicija nalažu, oni koji danas slave Badnji dan, danas praktikuju i jedan od najlepših običaja, kićenje jelke.
Jelka, sa svojim zelenim granama, predstavlja večnost, a svežinu koju donosi zima. Na današnji dan, porodice postavljaju zimzelene grančice i ukrašavaju je različitim ukrasima, dok je običaj da se ispod nje stavljaju pokloni, kao i u mnogim drugim kulturama.
S obzirom da se sutra, na Božić ne radi ništa, često ukućani na Badnji dan sređuju svoje domove