Knut
17.04.2024 10:57
Nabrojte jednog osmanliju..a da nije sa nasih prostora
17.04.2024 10:57
Nabrojte jednog osmanliju..a da nije sa nasih prostora
17.04.2024 13:27
I Dzingis kan je ucio Srpski jezik.
17.04.2024 14:59
Ne Džingis kan, ali potomci Batu kana, Tameginovog unuka. Oni su se graničili sa nama u vreme Uroša I, Dragutina, Milutina, a na Krimu je pre nekoliko godina iskopan novac imperatora Dušana, što ukazuje i na istočne granice Srpske Imperije.
17.04.2024 14:32
Србске речи у Турском(ако постоји турски) : акреп ( јакреп-шкорпија), Курт(вук), тавук(курјак), бодрум(подрум), чобан, капија,капа, авлија(јавлија-место јављања)...
17.04.2024 14:55
Svojevremeno sam čuo od predsednika društva srpsko-turskog prijateljstva gospodina Mehmeta da u turskom jeziku ima 3 do 3,5 puta više srpskih reči nego turskih u srpskom. I kakva vam je ovo glupost da je savremeni srpski jezik onaj jezik koji su govorili svinjari i govedari. To je fraza koju je volela da izgovara rusofilna elita, koja je nametala veštački jezik slaveno-srpski kao merodavni, a kao deo šireg plana o rusifikaciji Srba. Protiv toga su se borili Vuk Karadžić i mnogi drugi srpski intelektualci naklonjeni isključivo srpskom pitanju. O realnom srpskom jeziku su govorili Rober Latam, Ami Bue, Siprijan Rober, Gete, Jakob Grim i mnogi drugi, da je on za slovenske jezike isto što i latinski za romanske jezike, ili starogrčki za koin grčke govore, ili samskrt za indijske jezike. On je bio govor više kaste i to se vidi po poslanicama i poveljama naših vladara. To je bio govor naše epske poezije i književnosti, koja nikada nije opisivala svinjare i govedare, niti zanatlije i druge, već ratnike, junake i vitezove. Šta će uopšte agrarno stočarskom društvu takav govor. To je bio i govor dubrovačke književnosti koja je sve samo ne svinjarska i govedarska. Po svim osobinama ako se pogleda čisto naučno, srpski jezik je visoki govor, jednak visokim govorima zendijanskom(staroiranskom) i samskrtu(staroindijskom). To je bio jezik od 7 padeža, 4 akcenta, 3 roda, 3 broja i 3 vremena, kompleksniji od latinskog u objektivnoj oceni i što je najbitnije, to je živi jezik i proverljiv u svim ovim ocenama. Govor koji je bio svinjarski i govedarski je zapravo onaj koji se naziva torlački, kao i savremeni bugarski i makedonski jezik, ali i većina slovenskih jezika. Oni su bili jezici široke populacije i nisu uzimani u obzir visoki gramatički oblici za koncept tih jezika. Govor koji su intelektualci počev od Venclovića u 18om veku izabrali, je bio govor stare Hercegovine, Brda, Crne Gore, primorja i onoga što se nekad zvalo Vilajet Skenderija. Ovaj vilajet je davao ratnike i hrišćanske spahije martologe. Ove srpske spahije su krajem 18og i početkom 19og veka naselili i teritoriju opustelog Beogradskog Vilajeta i 83% Srba potiče iz tih krajeva. Oni su prirodno imali govor koji opisuje vojnike, junake i vitezove, iskazan kroz jednu od najboljih epskih književnosti sveta i najbolju u Evropi. Kakvi crni svinjari i govedari. Da je neko hteo agrarno stočarski govor, uzeo bi torlački govor kao književni, a ne ovaj čisto srpski govor i dijalekat tz istočnohercegovački.
20.04.2024 22:08
Baš suprotno od Vaše tvrdnje, Vuk Karadžić je unakazio pravi srpski govor koji se još pre osnivanja despotovine i tokom Velog srednjeg beka koristio u Srbiji tako da nema priče o nekom ruskom uticaju na naš jezik. Vuk Karadžić je kao vatikanski čovek i rimokatolik radio protiv srpskog interesa, kulture, crkvenog i nacionalnog bića. Vatikan nikada nije oprostio Srbima propast unijaćenja pravoslavaca. Vuk Karadžić je samo jedna od produženih ruku Vatikana u njihovom svetom kartaškom ratu protiv Srbije.
17.04.2024 15:06
Tuzba za genocid Turcima za vreme osmanlijske vladavine nad Srbima.
17.04.2024 16:40
Spavamo sa glavom.na jastuku, koji je tursks rec
18.04.2024 12:28
Koje nebuloze haha. Pa sve ste uzeli od Turaka. Zašto bi neko ko je napredniji od vas uzeo nešto od vas a vladao je vama 500 godina.
18.04.2024 23:02
Nismo mi nista uzeli od turaka i nismo mi otisli na njihovu zemlju nego su oni dosli na nasu zemlju pa uzeli sve pa i reci nase prisvojili.
OSMANLIJE UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste
Izvor: Nportal 17.04.2024 09:48
Povratak na vestVaš komentar