PRIRODNI LEKOVI: Oni su zaštita protiv virusa i infekcija
23.12.2021.
12:13
INFEKCIJE grla, nosa i disajnih puteva veoma su česte u ovo doba godine, a prouzrokovači su različiti virusi, bakterije i gljivice.
Naučite kako da suzbijete njihove nelagodne simptome na potpuno prirodan i bezbedan način.
Upala grla je najčešće izazvana virusima, pa antibiotici ne pomažu, već se koriste tradicionalni narodni lekovi. Zapaljenje ždrela (akutni faringitis) se javlja kao samostalna bolest ili zajedno sa zapaljenjem sluzokože nosa, sinusa i krajnika. Najčešće prvo osetite da vam je grlo suvo, peče vas u grlu i nosu, a kasnije počinjete da kijate i kašljete.
Može da dominira grebanje u grlu ili jak bol prilikom gutanja, koji se često širi prema ušima. Vrat može da vas boli na dodir, a nekada se drugog-trećeg dana mogu napipati uvećane limfne žlezde na vratu kao rezultat odbrane organizma. Nekada primećujete da vam se povećalo lučenje pljuvačke i osećate zadah iz usta.
Iz nosa vam curi vodnjikav sekret koji postaje sve gušći, teško dišete na nos i ne osećate miris i ukus hrane. Ove tegobe može da prati umereno povišena temperatura, glavobolja i malaksalost. Nisu uvek prisutne sve ove tegobe.
Bolest obično izazivaju respiratorni virusi. Lečenje započnite narodnim lekovima. Ne uzimajte antibiotike, jer ne pomažu, a dovode do razvijanja otpornosti bakterija tako da vam kasnije ne deluju. NJih koristite samo ako ih propiše lekar i to najbolje nakon pregleda brisa grla i nosa. Ako se sam organizam ne izbori sa upalom i nadoveže se bakterijska infekcija, uz antibiotike, možete nastaviti da koristite i narodne lekove. Mnogi od njih se industrijski proizvode, pa ih možete nabaviti u apotekama.
Koristite čaj od žalfije za ispiranje grla. Grgoćite ga više puta dnevno. Žalfija ubija različite mikroorganizame, uključujući viruse. Potrebno je da unosite dovoljno tečnosti, jer to ubrzava izbacivanje virusa, vlaži sluzokožu i olakšava eliminaciju sekreta iz nosa i sinusa. Topli čajevi ublažavaju bol u grlu. Bol i upalu grla ublažavaju posebno propolis, pastile koje sadrže eterična ulja nane, eukaliptusa i matičnjaka. Propolis možete nabaviti u obliku kapi, spreja za grlo i pastila.
Ako imate povišenu temperaturu odgovara vam čaj od zove, lipe, hajdučke trave, nane i kore vrbe. Kašalj ublačavaju čajevi i biljni sirupi koji sadrže beli i crni slez, jagorčevinu i timijan.
Zapušenost nosa ćete smanjiti inhalacijom. Stavite u vruću vodu kapi eukaliptusa, bora, kedra, timijana... Smatra se da viruse ubija temperatura od oko 40 stepeni Celzijusa, tako da nije neophodno da udišete vrelu paru. Može vam pomoći i ispiranje nosa slanom vodom (fiziološki rastvor). U prodaji se to nalazi kao kapi i sprej morske vode. Pileća supa takođe smanjuje zapušenost nosa i olakšava eliminaciju sekreta. Dejstvo joj traje oko pola sata, pa treba da je jedete često i sporo.
Upalu grla ćete sprečiti ako često perete ruke i imate jak imunitet. Imunitet jača redovna umerena fizička aktivnost, boravak na svežem vazduhu, izbegavanje stresa i pravilna ishrana. Potrebno je da hranom unosite vitamin A, C i E, selen i cink (ima ih i u obliku suplemenata). Beli luk, ehinacea i propolis smanjuju sklonost ka upalama.
Šta treba znati o nekim narodnim lekovima
Kašiku žalfije prelijte šoljom ključale vode, ostavite da odstoji pola sata, procedite i ispirajte grlo nekoliko puta dnevno. Važno je da čaj ne kuvate, jer tako gubi antiseptično dejstvo. Osobe koje boluju od epilepsije ne treba da piju žalfiju.
Ehinaceu ne koristite zajedno sa čajem od kamilice, matičnjaka i nevena, ako koristite kortikosteroide, lupus, multiplu sklerozu, reumatoidni artritis i neku drugu autoimunu bolest. Preparati koji sadrže ehinaceu se ne daju deci mlađoj od dve godine.
Propolis nakapajte (20 kapi) u vodu za ispiranje grla, na kocku šećera koju ćete posisati ili na kašičicu meda koji ćete držati u ustima dok se ne rastopi. Ne smeju da ga koriste osobe alergične na pčele i med.
Čaj od nane deluje protiv virusa i gljivica. Ako popijete mnogo čaja možete dobiti gorušicu i mučninu. Za inhalaciju se u vodu stavlja 3-4 kapi etarskog ulja mente. Deci mlađoj od 5 godina je bolje da dajete kamilicu. Trudnice do 4 meseca ne treba da koriste etarsko ulje mente.
Sluz belog sleza oblaže sluzokožu i ublažava suv kašalj. Koren prelijte hladnom prokuvalom vodom, ostavite da stoji 2 sata i procedite. Pre upotrebe čaj možete da podgrejete. Koren belog sleza ne treba da kuvate.
Beli luk uništava viruse, bakterije i gljivice. Koristite ga svež, kuvan ili u obliku kapsula. Osobe koje koriste antikoagulantne lekove ne smeju da jedu mnogo belog luka, jer može doći do krvarenja. Može da smanji efikasnost oralnih kontraceptiva i nekih lekova protiv virusa.
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".