Pitali Hrvate o uvođenju arapskih brojeva - reakcije šokirale
10.12.2024.
19:35
MINI ispitivanja koja se sve češće odvijaju na ulicama širom Balkana pokazuju da čak i najobičnija pitanja iz opšte informisanosti mogu zbuniti prolaznike, jer često ne znaju dati prave odgovore na najlakša moguća pitanja.
Tako nešto nedavno se desilo i na ulicama hrvatskog glavnog grada Zagreba, kada se prolaznicima postavilo pitanje o tome da li bi deca u školama trebalo da koriste arapske brojeve.
Video sa ispitanicima objavljen na profilima "Indeks.hr" na društvenim mrežama, a odgovori su šokirali mnoge.
"Zašto bismo pisali arapskim brojevima?"
- Pitali smo ljude u Zagrebu šta misle o tome da deca u školama koriste arapske brojeve - napisali su oni ispod TikTok snimka.
"Impresivno", "U Hrvatskoj?", "Nisam za!", "Zašto bismo pisali arapskim brojevima?", "Sad ste me zatekli, ne znam stvarno šta bi vam rekla", "Za nekog može biti dobro, ali Hrvati imaju svoju istoriju, a oni imaju svoju", bili su u šoku neki.
Drugi su ipak stali pa malo razmislili...
"Hm, pa to su obične brojke, zar ne?", "To se radi jedno tri veka, pa neka nastave s tim", rekli su oni se nisu dali biti prevareni pitanjem.
Kako je to izgledalo pogledajte u nastavku teksta:
Šta su arapski brojevi?
Arapski brojevi su numerički sistem koji danas koristi većina sveta za zapisivanje brojeva. To su simboli koje prepoznajemo kao 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
Naziv "arapski brojevi" dolazi iz istorijskog konteksta jer su u Evropu uvedeni preko arapskog sveta, iako potiču iz Indije.
Brojevi su izvorno razvijeni u Indiji oko 6. veka i poznati su kao indo-arapski brojevi. Arapski matematičari su ih usvojili i prilagodili tokom srednjeg veka. U Evropu su stigli u 10. i 11. veku, prvenstveno zahvaljujući arapskim učenjacima i prevodima dela matematičara poput Al-Horezmija.
Arapske brojevi su zamenili složenije sisteme poput rimskih brojeva jer su omogućili lakše računanje i široku primenu u nauci, trgovini i svakodnevnom životu. Posebno važan bio je koncept nule (0), koji je uneo revoluciju u matematiku.
Danas su arapski brojevi univerzalni standard za zapisivanje brojeva. Ukratko - svi pišemo arapskim brojevima.
(Index)