КРАЉЕВСКИ ЛЕК: Ова биљка се у медицини користи вековима
03.07.2023.
20:21
ВЕОМА делотворна намирница
Босиљак потиче из Индије, а први пут се у Европи појавио током 12. века. Многи народи и религије, попут хиндуиста и православаца, приписују босиљку божанска својства – уврежено је веровање да босиљак који се налази у водици за крштење од прехладе штити особу која се крсти, без обзира на спољашњу температуру. Босиљак се помиње још у записима из древног Египта. Реч потиче од грчке речи базиликон која има значење краљевски. Код Римљана се босиљак доводио у везу са оданошћу и љубављу, а у Индији је представљао симбол за добродошлицу.
Босиљак као природни лек
У народној медицини се користи давнина, првенствено код особа које имају проблема са депресијом, али и код оних које имају проблема са варењем (подстиче апетит, помаже код разних упала органа за варење). Да би босиљак уопште имао лековито својство мора се брати у одређеном периоду, тачније током лета и то двапут, непосредно пре цветања, јер су тада његова етерична уља најконцентрисанија. Притом, потребно је да се биљка сече изнад земље или да се беру само њени листови. Босиљак исечен у целости се суши на прозрачном месту, ван директних извора светлости, а ако је у питању само лишће онда се оно суши на папиру који је стављен изнад дрвене решетке. Када је босиљак осушен, даље се одлаже у паковања која добро дихтују и складишти се на сувом месту, такође без директних извора светлости. Користи се против кашља, бубрежних болести, главобоље и депресије, а у виду чаја за ублажавање менструалних тегоба. Сок од лишћа користи се против прехлада, упале ушију и бубне опне, али и као окрепљујуће средство. Делотворан је и код упала мокраћних путева, за уклањање несанице ублажавање нервозе, као и подстицање апетита.
Чај од босиљка
Чај од босиљка требало би да пију дојиље јер поспешује стварање млека. Спрема се тако што се листови осушене биљке прелију кључалом водом и оставе да одстоје десет минута. Тај напитак може да се пије сваки дан, али после осам дана требало би направити двонедељну паузу. Медицинска истраживања показала су да се свежим босиљком успешно лече болни отечени зглобови, а пре свега они захваћени артритисом. Еугенол који босиљку даје препознатљиву арому, а има га највише у азијској врсти, кључни је састојак који делује противупално.
Због седативног дејства једино се не препоручује трудницама у почетку трудноће, као ни бебама млађим од шест месеци.
(Крстарица)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".