Како разликовати прехладу, грип и ковид?
15.12.2021.
20:07
ТОКОМ пандемије вируса корона често смо имали прилику да чујемо да је неко изгубио чуло мириса и укуса због ковид инфекције.
Некима се ово чуло брзо опоравило, али има оних којима није. Од чега то зависи за РТС су говорили проф. др Сања Крејовић Тривић и доц. др Иван Баљошевић.
Како наводе гости Јутарњег програма, проф. др Сања Крејовић Тривић, ОРЛ спецјалиста Клиничког цента Србије и њен колега доц. Др Иван Баљошевић са Института за мајку и дете, ових дана су њихове ординације препуне јер је сезона респираторних инфекција.
Пацијенти се обраћају због проблема са грлом, синусима, гласом, упаљеним крајницима, а код деце су честе и упале средњег уха.
Како наглашава доктор Баљошевић, упала средњег уха је најчешће последица узимања антибиотика пре узраста од 10 година.
- Ово је иначе најчешћа болест код деце до три године, а болест почиње као обична респираторна инфекција са цурењем носа, кијавицом која веома брзо, после дан-два, прелази у веома интензиван бол у уху, повишену температуру и наглувост. То може да буде доста опасно уколико се дете не доведе на време код ОРЛ специјалисте - напомиње се Баљошевић.
Симптоми које не смемо да игноришемо
Симптоми који не смеју да чекају, како наводи професорка Крејовић Тривић је на првом месту промуклост.
- Инсистирамо на томе да свака промуклост која траје дуже од две-три недеље захтева преглед оториноларинголога, а уколико су вокални професионалци у питању и преглед фонијатра - наводи докторка.
Када су деца у питању, посебно млађа од три године, највише пажње треба обратити на високу температуру преко 39 степени Целзијуса, бол у ушима, одбијање хране и губитак апетита. Таква деца морају одмах да се јаве лекару, додаје др Баљошевић.
Како разликовати прехладу, грип и ковид
Прехлада, посебно код деце која иду у вртић се понавља готово сваког месеца. Обично то буде цурење из носа, кијање, кашаљ и благо повишена температура која не прелази 38 степени и све то престаје за отприлике два до три дана.
Губитак чула мириса и укуса током ковид инфекције је био крајње индивидуалан. Неки пацијенти су имали проблем неколико дана, а поједини и неколико месеци. Код деце пак, као што је познато, ковид има много блажу клиничку слику, тако да сви симптоми који су код одраслих били доста изражени, код деце се или нису јављали или су били доста блажи.
Ковид језик
Ковид језик је један од карактеристичних симптома који је пријављивао скоро сваки четврти пацијент оболео од ковид инфекције. У питању је упала језика, глоситис, при чему су папиле задужене за чуло укуса деградиране и зато долази до промене на нивоу рецептора, али ће ова проблематика тек бити тема додатних истраживања, сматра професорка.
- Та лингва географика не мора бити изражена само код ковида. Она се јавља код деце која имају авитаминозу и који имају честе инфекције изазване другим вирусима или бактеријама у грлу и ждрелу - напомиње доктор Баљошевић.
- Чаробни штапић не постоји - напомиње професорка Крејовић. - Потребно је време и евентуално додатни прегледи како би се искључиле неке друге компликације.
(РТС)