САВЕТИ ЗА ДУГОВЕЧНОСТ: Стогодишњацима је заједничко 6 навика
29.10.2024.
18:38
ЖИВОТ је препун изненађења, али постоји једна ствар у коју можете да будете потпуно сигурни – нико од нас с временом не постаје млађи. Старење је неизбежно, али применом одређених навика могуће је тај процес продужити и испунити радошћу, па можда чак и доживети стоти рођендан. Ових шест активности заједничко је већини људи који су успели у томе, пише Real Simple.
Свакодневна шетња: Свакодневне шетње могу значајно да повећају дуговечност јер доприносе здрављу тела и мозга. Ходање побољшава инсулинску осетљивост, крвни притисак и холестерол, те смањује ризик од хроничних болести попут дијабетеса, рака и болести срца. На Окинави, једној од 'плавих зона' где људи живе дуже, ходање је део свакодневице.
Довољно сна: Сан је кључан за регенерацију тела и може да утиче на дуговечност. Недостатак сна повећава ризик од упала, слаби имунолошки систем и убрзава старење ћелија, кажу стручњаци. Довољно сна омогућава телу регенерацију ткива и успорава старење ћелија. Стручњаци зато увек препоручују довољно сна и конзистентан распоред спавања.
Повезаност са заједницом: У разговору са стогодишњацима уочићете заједнички образац – сви су део неке заједнице. Повезаност са другима може да продужи живот смањењем осећаја изолованости и усамљености, што су фактори ризика за превремену смртност. Повезаност са другима доприноси смањењу стреса, подстиче ментално здравље и даје осећај припадности.
Проналажење сврхе: Још један кључ за дуг живот је проналажење властите сврхе, која се у јапанској култури назива икигаи. Сврха може да подразумева циљеве у каријери, личне мисије или страсти које надилазе друштвену повезаност. Икигаи даје људима разлог за устајање ујутро, било кроз посао, хобије, старатељство или личне страсти.
Конзумација противупалних намирница: Хронична, ниска упала главни је узрочник многих болести повезаних са старењем, попут болести срца и дијабетеса. Противупалне намирнице богате су антиоксидансима, омега-3 масним киселинама и полифенолима и неутрализују слободне радикале и смањују упалу. Ове намирнице штите здравље ћелија и успоравају процес старења.
Ограничена конзумација алкохола: Алкохол може негативно да утиче на здравље и дуговечност. Повећава упалу и оксидативни стрес, што оштећује ћелије и ткива у целом телу, објашњавају нутриционисти. Прекомерно конзумирање алкохола повезано је са ризиком од депресије, анксиозности и поремећаја сна, а све то може да скрати живот.