Извор:Фото: Википедија/Јавно власништво, Shutterstock

Украден Лумумбин зуб, једини остатак афричког Че Геваре

Извор: Нпортал

20.11.2024.

09:01

ЗУБ првог премијера Конга Патриса Лумумбе, украден је из његовог маузолеја у Киншаси.

Зуб је чуван у белгијском музеју и враћен у земљу 2022. године, а највероватније је украден у понедељак, преноси Политико.

Провалом у маузолеј бившег премијера Лумумбе, у главном граду Конга разбијена су стаклена врата и ковчег у којем се налазе једини трајни остаци лидера независности, јавила је новинска агенција Конга АЦП.

Министарство културе Конга назвало је тај вандализам "неприхватљивим чином" и обећало да ће предузети "чврсте мере" да казни одговорне и да се маузолеј што пре обнови.

Први демократски лидер и икона независности нације Лумумба убијен је 1961. године, а за растварање његовог тела у киселини оптужени су сепаратисти и белгијски полицајци.

Његови једини остаци, један зуб окруњен златом, након тога је чуван у Белгији док га белгијски премијер Александар Де Кро није предао Лумумбиним потомцима 2022. године у настојању да изглади односе са Демократском Републиком Конго, бившом белгијском колонијом.

BloombergAdria.com

 

- У присуству Лумумбине породице, желео бих да се извиним у име белгијске владе - рекао је тада Де Кро, додајући да белгијски министри раних 1960-их сносе "моралну одговорност" за Лумумбино мучење и убиство.

Зуб је однесен у обилазак Конга пре него што је сахрањен у маузолеју у престоници Киншаси.

Лумумба је стрељан 17. јануара 1961. године уз прећутну подршку бивше белгијске колонијалне силе.

Белгијски полицијски комесар Жерар Соте, који је надгледао и учествовао у уништењу његових посмртних остатака, узео је његов зуб, признао је касније.

Говорио је и о другом зубу и два прста одстрањена са леша, али они никад нису пронађени.

После убиства Патриса Лумумбе у Београду су у знак протеста одржане велике демонстрације на којима се окупило око 150 хиљада људи и које су се претвориле у нереде.

Тадашњи председник СФРЈ, Јосип Броз Тито, оптужио је директно Белгију, али и Уједињене нације за убиство Лумумбе, а протестантни су у главном граду тадашње државе носили транспаренте "Смрт колонијализму".

BloombergAdria.com

 

Данас, што се тиче Србије, по имену Патриса назване су улице у Београду, Нишу, Суботици Врању, Смедереву и Зајечару.

Лумумба је био ожењен и имао је петоро деце, а гласио је за Че Гевару афричког континета.

- Нисмо сами. Африка, Азија, слободни народи и народи који се боре за своју слободу у свим крајевима света увек ће стајати уз милионе Конгоанаца који неће одустати од борбе, све док у нашој земљи постоји чак и један колонијалиста или колонијалистички плаћеник - написао је између осталог у свом опроштајном писму Лумумба.

БОНУС ВИДЕО: