Извор:Фото: Профимедиа

ДЕЦА КОЛАБИРАЈУ - Докторка упозорава на ова три симптома

Извор: Нпортал

01.12.2024.

16:20

ПОСЛЕ прележане инфекције још неко време водити рачуна о дијети, док се не обнови оштећена слузница црева. За зимске цревне инфекције је типично да како нагло настају, тако нагло и пролазе у року од 3, 4 до 5 дана (индивидуално).

Сезона је вируса, а чини се да је стомачни вирус јачи него икад. Многи се жале. Обара са ногу старе, младе, али и децу, те многи и дехидрирају! Овај вирус јак је и упоран, а организам може да доведе чак и до колабирања.

Многи имају стомачне тегобе - повраћање, дијареју, а неке чак обара и температура.

Специјалиста опште медицине др Радмила Шехић објашњава да цревне инфекције нису реткост.

- Током лета их најчешће проузрокују бактерије, које се размножавају у недовољно заштићеној храни (Салмонеле, ешерихија коли...), док су зими углавном присутне вирусне инфекције дигестивног тракта. Најчешћи изазивач стомачних тегоба како код деце, тако и код одраслих је рота вирус. Када говоримо о цревним инфекцијама мислимо на инфекцију дванаестопалачног, танког и дебелог црева. Дакле, ниједан сегмент црева није поштеђен - навела је др Шехић.

Додала је да су вирусне инфекције познате као инфекције прљавих руку.

- Настају конзумирањем недовољно опраног воћа и поврћа на којима постоји изазивач. Непрањем руку на коме су се, неким случајем, задржали изазивачи обољења. Нехигијеном посуда за одлагање или узимање хране. Тегобе настају експлозивно уз кратку инкубацију (време од момента контактирања инфекта до првих симптома обољења). Инкубација је од један до два дана - објаснила је.

BloombergAdria.com

 

Доминирају грчеви у стомаку, мучнина и повраћање

Додала је да се болови у стомаку, који су различитог интензитета, шире дифузно.

- Доминира осећај грчева у цревном зиду, чујно је цревно претакање, мучнина, некада и повраћање. Уз све то настаје цревно пражњење уз губитак велике количине течности и минерала. Пражњење црева не доноси олакшање, већ им се придружују лажни позиви на столицу, који исцрпљују особу.Толики губитак течности је знак оштећења слузнице зида црева која не може да ресорбује воду, него се она елиминише у спољашњу средину - рекла је др Шехић.

BloombergAdria.com

 

Губитком воде и минерала се провоцира малаксалост, некада и грчеви у листовима ногу.

- Није редак и пад крвног притиска, па се оболели жали на вртоглавицу и немоћ при устајању. Ретко је присутна повишена температура. Губитак течности најтеже подносе деца, јер се великом брзином доводе у питање животне функције. Зато таква стања код деце схватити најозбиљније и ургентно збринути. Друга категорија угрожених су старије особе, којима нагла дехидратација провоцира уз пад притиска поремећај срчаног ритма, ослабљену циркулацију, смањење бубрежне филтрације, смањено мокрење и задржавање токсина у организму. И њих темељно збринути - напомиње докторка.

Како се лече стомачни вируси

Каже да у таквим стањима треба уносити течност у организам чешће и у мањим дозама.

BloombergAdria.com

 

- Најбоље су супе из кесица уз додатак сока од парадајза. Чај од нане делује смирујуће на цревни зид. Мировање и лагано устајање из кревета, уз дијету. Унос само термички обрађене хране као барени кромпир, барени пиринач, барена шаргарепа, печене јабуке, препечени хлеб. Тек другог дана тегоба уносити барено бело пилеће месо. Неопходно је редовно прање руку топлом водом и сапуном. хигијена посуда и површина које је контактирала погођена особа. Не узимати антибиотике, као ни препарате којима се зауставља пролив, јер се тако изазивач дуго задржава у организму - напомиње др Шехић.

Истакла је да нека тежа стања треба збринути од стране лекара коришћењем инфузионих раствора.

- После прележане инфекције још неко време водити рачуна о дијети, док се не обнови оштећена слузница црева. За зимске цревне инфекције је типично да како нагло настају, тако нагло и пролазе у року од 3, 4 до 5 дана (индивидуално). Не остављају последице и оболели се у кратком интервалу враћа у пуну форму уз научену лекцију - закључила је докторка.

(Курир.рс)