Где је Легија, где је Цеца? Њој је Дућа дао телефон!
03.12.2024.
18:58
БИО ЈЕ ПЛАН да иду са два камиона, један испред Ђинђићевог возила, а други иза. Као сендвич. Камиони су требали да их заблокирају, а да их сачека Дућа са базукама.
Редовна професорка на Факултету драмских уметности у Београду и драматуршкиња Биљана Србљановић оштро је коментарисала серију "Сабља" која је недавно приказана на "РТС-у".
Политички-трилер који говори о атентату на некадашњег премијера Србије Зорана Ђинђића, догађајима који су довели дотле и како се одвијала полицијска акција "Сабља" у којој је ухапшено око 11.000 особа према званичним подацима, привукао је велику пажњу јавности и подељена мишљења о догађају који је заувек променио Србију, а Биљана Србљановић изнела је оштре критике у поређењу са стварним догађајима у подкасту "Задовољство у тексту".
- У "Сабљи" је било 3.000 ухапшених, а једини лик који ми је фалио је Цеца. Замислите да је после убиства Џона Кенедија ухапшена Мерилин Монро, то би завршило у сваком филму. Она има и снимке с њима. Душан Спасојевић је дао свој телефон Цеци да ложи пандуре. Требало је да им буде јатак. Дигли су Ацу Лукаса и како ти то није занимљиво. А занимљиво је да је отац Јелене Карлеуше шеф огранка полиције који је хапси - запазила је Србљановићева.
"За мене ово није Сабља"
"Мислим да су и желели да направе серију у том идејно-политичком смислу. Осећа се мучнина све време. Мислим да су желели да пренесу одговорност, да ти буде непријатно када гледаш те догађаје. Имам подељен однос према серији. За мене ово није Сабља. Ја сам робиња своје идеологије, ово је тема којом се опсесивно бавим. Писала сам о томе, и у једној драми сам то обрадила. Приступила сам гледању тога озбиљно, била сам љута пре почетка емитовања. Са једне стране, ово није Сабља. Да се ово не зове Сабља, то би била коректна неоноар нордијског типа. Може да му се замери пар ствари - дијалози, ликови који су слични, 'неред' у наративу... Али неоноар који би могао да има другу сезону, инспририсан хроникама почетком 2000-их. Ту су могли чак да буду неки параполитички елементи, али то није Сабља.
Ипак, серија има амбицију да се бави атентатом, догађајима после и ономе што је довело до атентата. Као и последицама, а то је да ти је мука кад то гледаш. Знам да је ово играна серија, нисам дилетанткиња. Разумем драматургију, али са друге стране, чини ми се да нам цела серија објашњава да су убице Ђинђића водиле 'црне руке', БИА, ДБ... Уз погуравање странаца", започела је Србљановићева.
Потом је говорила о фактима, догађајима који су се стварно догодили. Подсетила је на неке за које сматра да су занимљивији од оних који су приказани у серији.
"Багзи, па како се предао Легија, па ова два брата како су ухваћена... Они су ухваћени тако што су се посвађали око жене, то се десило седам година касније. Чак су и пуцали један на другог због тога. Та историја је сочна, а измишљени догађаји нису довољно за принети нити да ме 'зграбе'. Ликови су некако изоловани, као да 'нису живи' ", наставила је Биљана.
Након тога се осврнула на измишљене ликове. Каже да јој не сметају, али има одређене замерке.
"Све је умуљано, штрокаво..."
"Не сметају ми измишљени ликови, има ту и алибија за оно што ћемо гледати. Имам 72 странице бележака иначе о серији... Одмах у првој епизоди, након дисклејмера да серија не представља објективну истину, иде документарни снимак демонстрација на изборима када је било јасно да је ДОС победио. Такође, каже се да је Војислав Коштуница победио на изборима. Није он победио. Да је он, добио би три гласа. Видимо стварне ликове који се претварају у игране. Слика има неки румунски неоноар. Све је умуљано, штрокаво... Прве речи чујемо од Чеде и сервирају се информације о Легији и Павковићу. Потом се налазе Ђинђић и Легија и то баш у улици одакле је пуцано на Зорана, у Адмирала Гепрата", навела је Србљановићева.
Даље је говорила о ликовима - новинарки Даници на коју је пуцано у 8. епизоди. Анализирала ју је у контексту "Сабље" и онога што се стварно догодило.
"Уместо полицајке имамо новинарку, нека врста полицајке. Не сазнамо шта јој фали, колико има тачно година... Мени је јасно да у том неоноар жанру они (измишљени ликови) не треба да имају велику промену, али новинарка нема никакву промену. За њено дете имала сам осећај у почетку да јој је млађа сестра. То дете је као реквизита, као да није лик. Највећа неправда ми је учињена према Ружици. Представили су је као да шета по кући са штиклицама по кући и као да је нека дама која га само облачи. Прво, она је професорка књижевности, партнерка цео живот... Овде су њу направили неку женицу која је само лепа и елегантна. Лекар Ружициног оца се појављује више од ње", наставила је Србљановићева.
Осврнула се на пут Ђинђића за Бањалуку. Упоредила је шта се тада дешавало са оним како је приказано у серији, споменула је и Тијанића.
"Дућа је требало да их сачека са базукама"
"Тада је вођен медијски рат против њега. Код хале Лимес атентат, који је толико занимљив, а овде је то полутрапаво направљено. Тијанић је тада био саветник Коштунице и најтиражнији колумниста који прети Ђинђићу смрћу. То не проблематизујемо уопште, него се крију новине од Зорана у серији. Тијанић се не спомиње, а серија је приказана на телевизији којом је господарио", објаснила је Србљановићева шта јој је засметало на самом старту.
Биљана је потом говорила о свим покушајима атентата на Ђинђића. Фокусирала се на онај код хале Лимес.
"Они су планирали прво један атентат, а онда овај други. Био је план да иду са два камиона, један испред Ђинђићевог возила, а други иза. Као сендвич. Камиони су требали да их заблокирају, а да их сачека Дућа са базукама. Око две недеље касније, купљени су камиони. Један од браће је возио камион иза возила, а колона је ишла ка Сурчину јер је Ђинђић имао планирани пут ка Бањалуци. У серији се види једва притвор од седам дана за Багзија. Пронађен је камион, али ником ништа. Знало се да је у земунском клану, али је одведен код саобраћајне полиције", подвукла је Биљана.
Потом се поново вратила на новинарку Даницу због дела серије у ком се сазнаје да је Ђинђић подлегао повредама. За њен лик има највише замерки, а онда је споменула и Милорада Улемека Легију.
"Ко је она и шта је њена каријера? Она не зна ко је Дућа Спасић, мора да га истражи. Она је дилетанткиња, почетница и бори се за своје место. Ако је тако млада почетница, има 25 година, одакле јој асистенткиња која је још глупља од ње? Где је Легија, је**те? Видели смо га првог на почетку серије. То је занимљиво да омашташ. Ја знам где је. Сакривен је војним возилом. Полиција је све претресала осим војних возила. Они иду у штекове на Баново брдо да то претресају. Па шта ме брига за то?", рекла је Србљановићева.
Онда је говорила о Чумету и његовој жени. Објаснила је његову улогу као заштићеног сведока.
"Звездан је муцавац, полуписмен тип!"
"Он је изабрао да пређе на другу страну, друкао их је и тако их је полиција хапсила. Жена га је тровала због детета са љубавницом, завршио је на ВМА. Отишао је у Истанбул, послати су кримоси из Босне и тада је скочио са другог спрата зграде и возио је без престанка до Анкаре када је улетео у Владу Србије и тражио статус заштићеног сведока. Његова жена пронађена је у контејнеру, док у серији даје изјаву за телевизију и нестаје. Где је? Данас је, иначе, плава", подсетила је Биљана.
Вратила се поново на Легију. Није јој јасно где је нестао у серији, а прокоментарисала је и Ђинђића, Чеду Јовановића и Звездана Јовановића.
"Њега је војска извукла напоље, у серији је нестао и нико га не јури, а тако није било. Потом иде побуна ЈСО". Ђинђић ми је као мали мекушац. Мићановић је сјајно одглумио, али лик је чудан, док Чеда има три псовке. У другој сезони може да буде хапшење Караџића и Младића, на пример, док ми је чудно представљен Звездан Јовановић. Он је муцавац, полуписмен тип", оценила је Србљановићева.
(Мондо.рс)