Један од двојице осуђених на 40 година затвора због убиства премијера Зорана Ђинђића је Звездан Јовановић Звеки, некадашњи припадник Јединице за специјалне операције (ЈСО). Атентат је извршен 12. марта 2003. године, Јовановић је био тај који је пуцао. Истог дана покренута је акција "Сабља", уведено је ванредно стање, а Јовановић је 13 дана касније ухапшен.
Ова прича документована је у серији "Сабља", у којој се приказује како је дошло до атентата, како је извршен, какве су биле спреге између ЈСО, појединаца из државних структура и озлоглашеног Земунског клана.
Звездан Јовановић, Звеки, бивши припадник ЈСО је заједно са Милорадом Улемеком Легијом, осуђен на максималну казну затвора од 40 година. Означен је као директни извршилац убиства председника Владе Србије Зорана Ђинђића.
Како је ухапшен?
Ухапшен је тако што је генерал Сретен Лукић сазвао колегијум МУП, на који је позван командни састав ЈСО, међу њима и Звездан Јовановић.
- Сретен им је објаснио шта се дешава, па сам им ја рекао с ким од њих треба конкретно да се разговара да би објаснили каква сазнања имају о вези са "Земунцима". Звездан у том тренутку сав поносит, а ја му кажем: "Види, пријатељу, ми имамо сазнања да си ти убио Ђинђића". Он на то каже "Водите ме у затвор" - посведочио је бивши начелник УБПОК-а Боро Бањац.
Прочитајте још
У полицији је прво рекао да је Ђинђић убијен како би се спречила сарадња Владе са Хашким трибуналом. Нова Влада коју је водио Ђинђић, а која је дошла на власт након свргавања Слободана Милошевића, послала је бившег председника Србије у Хаг. Јединица је претходно у новембру 2001. године организовала побуну против изручења Хашком трибуналу.
Јовановић је рекао да је од Милорада Улемека Легије чуо да Ђинђићева Влада планира да распусти ЈСО, ухапси неке њене чланове и пошаље их у Хаг. Али, током суђења се бранио ћутањем, а прекинуо га је ретко и то како би тврдио да је ову изјаву дао под притиском полиције.
Алатничар, учествовао у ратовима у бившој СФРЈ
Рођен 19. јула 1965. у Пећи, а породица се преселила у Чачак десетак година касније где је Звездан завршио основну и средњу Машинску школу 1983. Према писању медија, они који су приближних година Јовановићу, а ишли су у исте школе у Пећи или у Чачку, уопште се не сећају Звездана или га памте као повученог дечака и младића
Јединици за специјалне операције се, како је сам испричао, приступио 1991. када су почели ратови на простору бивше Југославије. Али у то време јединица под тим именом није постојала, али је учествовала у оружаним операцијама у рату у Хрватској, а затим и у Босни и Херцеговини. Пре тога је радио у околини Горњег Милановца као алатничар.
Са ЈСО, Јовановић је учествовао у сукобима на Косову и Метохији, пре и за време НАТО бомбардовања Србије 1999. Јавност је могла први пут да види током оружане побуне ЈСО у новембру 2001.
Две године касније, премијер Ђинђић је свирепо ликвидиран.Убијен је с леђа када је изашао из службеног аутомобила и кренуо ка улазу зграде Владе. Из снајпера, из зграде Завода за фотограметрију у Улици адмирала Гепрата у Београду, убио га је управо Јовановић. Упркос хитном одласку у Ургентни центар и покушајима лекара да га реанимирају, Зоран Ђинђић је изгубио живот у 50. години.
Заједно са другим припадницима криминалне групе Земунски клан, Јовановић је побегао са места злочина, али је ухапшен 25. марта током полицијске акције "Сабља".
Шта пише у пресуди?
Према пресуди која је потврђена 2009. године, Милорад Улемек Легија је организовао атентат а Звездан Јовановић је био непосредни извршилац. Обојица су осуђени и за покушај убиства Милана Веруовића, шефа обезбеђења премијера Ђинђића, као и за удруживање ради противуставне делатности.
Мотив атентата је био заустављање борбе против организованог криминала и спречавање откривања злочина у којима су припадници групе били умешани.
Ната Месаровић, тадашња председница Врховног касационог суда, је у образложењу пресуде навела да су се они "искључиво плашили за своје сопствене интересе".
Недавно је ослобођен у суђењу за оружану побуну Јединице за специјалне операције. У публици је тада седела и супруга Звездана Јовановића.
Он казну издржава у најстроже обезбеђеном крилу затвора у Забели где би требало да буде до 2044. године. Тамо је написао књигу "Вучје стазе“.
(Блиц.рс)
БОНУС ВИДЕО: