Била сам 22 године у манастиру, а онда сам заволела жену
15.12.2024.
14:37
ПРЕ 64 ГОДИНЕ, као двадесетогодишња девојка која је желела да чини добра дела, Моника Хингстон из Аустралије одлучила је да се замонаши. Двадесет година касније, на другом крају света, захваљујући тој одлуци упознала је љубав свог живота, другу калуђерицу, за коју каже да је била њена сродна душа.
Моника описује у “Гардијану” како ју је пут одвео до ње и како је дугогодишња борба за равноправност хомосексуалаца коначно крунисана победом, али донела је и тугу што њена изабраница то није доживела.
Потекла из типичне католичке породице, Моника је постала Христова невеста и одрекла се овоземаљских уживања. Међутим, убрзо се разочарала и затражила привремено одсуство.
Отпутовала је у Јужну Америку, а то је био први корак који ју је најзад одвео до праве љубави. Ни данас јој није јасно зашто је одлучила да се врати у манастир, али управо због те одлуке срела је Пег.
Моника Хингстон се замонашила 1964. године. Вративши се у Аустралију, завршила је Вишу школу за социјални рад и запослила се у здравственом центру Њу Ричмонд, у Мелбурну, где су се углавном лечили недавно приспели мигранти и избеглице.
У то време је водила преписку с калуђерицом у америчком огранку хуманитарне организације “Mercy” (милосрђе) која је радила у Никарагви и позвала је да се придружи групици људи која помаже сиромашнима у земљи погођеној политичким превирањима и насиљем.
Моника је у то време већ била активан члан организације “Amnesty International” и упозната с тешкоћама људи широм света. Желела је да оде, али је управни одбор одбио њен захтев због опасне ситуације. Уместо тога, понудили су јој да оде у Чиле.
Осам година након што је први пут крочила на тло Латинске Америке, кренула је у сусрет љубави свог живота. Године 1983. У Сантијагу је упознала Американку, фрањевачку калуђерицу, која је већ 17 година живела и радила у Чилеу. Неколико месеци касније међу њима се родила љубав.
Моника је после тога написала писмо тадашњем сиднејском надбискупу и рођаку Џорџу Пелу. Позвала га је да је погледа у очи и каже јој да је веома изопачена и да размисли о томе шта чини људима попут ње.
Није јој одговорио, па му је после неколико безуспешних покушаја да ступи у контакт с њима упутила отворено писмо, које је наишло на огромну подршку јавности. Уследила је вишегодишња борба активиста за равноправност.
- Увек ћу бити захвална тим храбрим борцима. Била је то дуга, исцрпљујућа и понекад болна и понижавајућа борба за укидање статуса хомосексуалаца као другоразредних грађана – пише Моника.
Тих година откривени су и ужаси, бол и патње који су свештеници католичке цркве наносили милионима деце широм света. Изгубили су кредибилитет, нарочито у проповедању морала.
- Надала сам се да ће добри и поштени католички верници можда једног дана одлучити да им није потребна свештеничка каста да би служили Богу – каже она.
Седмог децембра 2017. аустралијски парламент изгласао је закон о праву хомексуалаца да склапају бракове, али Пег тада, нажалост, више није била жива. Умрла је шест година раније од последица рака бешике.
- Плакала сам од радости због свих којима ће помоћи ова огромна промена у друштву, али и због дубоке туге јер никада нећемо обавити свадбени обред и свима показати: “Погледајте колико се волимо!" - каже Моника.