Наведени пацијент је заправо инсект, а уређај налик на ранац шаље електричне импулсе његовим антенама, омогућавајући Фицџералду да контролише покрете инсекта користећи његову природну покретљивост.

- Ми интервенишемо само када скрене са путање коју желимо, а онда му кажемо да иде другим путем - каже Фицџералд, студент математике и инжењерства. Он се нада да ће створити армију радника машина инсеката за потрагу и спасавање.

- Видим будућност у којој ћемо, након катастрофа попут земљотреса или бомбардовања, када људи не могу безбедно да дођу до места катастрофе, моћи да пошаљемо гомилу киборга инсеката да се брзо и ефикасно крећу - додао је он.

Фото: Јутјуб принтскрин/Kristie Lu Stout

 

У лабораторији за биороботику ставили су контролне ранчеве на џиновске рогате бубашвабе, врсту пореклом из Аустралије која може да нарасте до осам центиметара, и на тамне бубе. Врсте из породице тамних буба могу се наћи скоро свуда, од тропских савана до сушних пустиња широм света, преноси британски Сан.

Фицџералд каже да му рад са инсектима не смета. Напротив, он верује да киборг-инсекти имају предност у односу на традиционалне роботе.

- Они су прилагодљиви, у поређењу са роботским системом, који мора да уради много калкулација да би могао да управља свим различитим сценаријима који му се могу десити у стварном свету - објашњава он.

Фицџералд каже да би киборг инсекти који трагају и спасавају могли да помогну у катастрофалним ситуацијама проналажењем и пријављивањем локација преживелих и испоруком лекова пре него што стигну људски спасиоци.

Пре него што то постане стварност, аустралијски истраживачи треба да овладају способношћу да усмеравају кретање инсеката, а то би могло да потраје. Фицџералд верује да би инсекти могли да спасу животе у року од деценија.

Фото: Јутјуб принтскрин/Kristie Lu Stout

 

Научници на другим универзитетима такође покушавају да створе роботе од живих организама, па на Калтеку експериментишу са брзином пливања медуза, а на Корнелу са печуркама.

Пораст биохибридних робота је предвидљиво изазвао дебату о етичком аспекту таквих експеримената, а неки истраживачи су се залагали за бољу регулацију и надзор. С Калтека су за ЦНН открили да су радили са биоетичарима како би осигурали да њихова интервенција медуза не изазове никакве реакције на стрес.

Фицџералд напомиње да не може да биуде сигуран за бубе чак и ако су свесни, али верује да би фокус требало да буде на предностима њиховог коришћења.

- Мислим да потенцијал ове технологије да спасе животе у урбаним катастрофама заиста превазилази све сумње које бисте могли имати у вези са овим пољем - рекао је он.

БОНУС ВИДЕО:

(Индекс.хр)