Будите се уморни: Постоји неколико разлога за то
18.12.2024.
09:23
Иако спавамо препоручених седам (или више) сати током ноћи, често се будимо уморни и безвољи - разлог овог стања је можда неквалитетан сан, доста времена проведеног на послу у седећем положају као и дехидратација.
О важности квалитетног сна рађене су бројне студије и он се поред избалансиране исхране и редовног вежбања сматра условом за здравији живот. Али, постоје ситуације када смо спавали препоручених 7, 8 сати и будимо се веома уморни: "Ако спавате онолико колико се препоручује, онда би требало да сазнате да ли је тај сан заиста доброг квалитета", саветује др Рај Дасгупта. Доктор предлаже да се посети специјалиста, који може да провери да ли постоји основни или примарни поремећај спавања.
Такође, постоје и други лакше променљиви фактори који би могли да ометају процесе опоравка, а међу њима је и умор.
"Постоји много стања која изазивају умор, али не чине нужно да се људи осећају као да су спремни да заспу", наглашава Џенифер Мартин, професорка. То обично укључује хроничне болове, метаболичка стања или поремећаје штитне жлезде, анемију и хроничну опструктивну болест плућа.
Седентарни начин живота
Ако дуго седимо на посли, тело може да се навикне и да троши само мало енергије. Због тога ћемо се осећати уморније него што би требало када покушавамо да обављамо основне дневне активности.
Анксиозност или депресија
"И депресија и анксиозност могу бити енергетски веома исцрпљујући. Утичу негативно на време потребно да заспите, као и на то да ли се и колико пута будите током ноћи", наглашава др Дасгупта.
Дехидратација
Вода је потребна за вишеструке функције, укључујући варење хране, испоруку кисеоника кроз цело тело, а дехидрација је повезана са смањеном будношћу и повећаном поспаношћу и умором, пише Си-Ен-Ен.
Лоше окружење
Добра хигијена сна подразумева да спавамо у замраченој просторији, пријатне температуре. Излагање било каквом светлу током сна повезано је са неквалитетним сном, али и са гојазношћу и озбиљним здравственим проблемима, откривају студије.
Препоручује се да се избегава конзумирање пића са кофеином мање шест сати пре спавања и да се ограничи конзумацију алкохола и тешке, зачињене хране најмање два сата пре спавања. Алкохол може спречити дубље фазе сна, а јака храна може изазвати проблеме са варењем који ометају сан.
И партнер може бити кривац
Можда партнер у кревету има поремећај спавања, хрче, преврће се или има другачији распоред који омета наш сан. Кућни љубимци такође могу пореметити распоред спавања, јер немају исте обрасце спавања као људи, појашњавају стручњаци.
Такође, поремећаји спавања су још један фактор који драматично умањује квалитет сна. На пример, особе које имају проблема са апнејом у сну буде се веома често, а други поремећаји спавања који утичу на дневни ниво енергије укључују нарколепсију и синдром немирних ногу.
(РТ)