У овом делу Србије Светог Николу СЛАВЕ МРСНО - ово је разлог
19.12.2024.
07:20
ИЗ овог разлога су и сами свештеници СПЦ почели да прихватају мрсну трпезу на Светог Николу...
И док за Српску православну цркву (СПЦ) нема дилеме да је Свети Никола посна слава, јер пада у време Божићног поста, па је зато и већина Срба обележава посно, изгледа да постоје и они који за Светог Николу праве мрсну трпезу, док разлога и за тако нешто има. Ево неколико објашњења како су одређене српске породице временом стекле обичај да мрсе на овај свети дан.
Верски аналитичари тврде да је мрсна трпеза на Светог Николу традиција која је започета непосредно после Другог светског рата, и нарочито је присутна у Војводини, односно у Бачкој. У време када обележавање славе није било баш пожељно, породице су се досетиле да направе окупљање, али да намерно припреме мрсну трпезу како онај ко би хтео да их пријави не би могао да докаже да је повод био религијски.
Иако казне да прослављање славе после Другог светског рата нису са собом доносиле ригорозне мере, као што је затвор или слично, због потказивања у партији лако се могао изгубити добар посао или је било онемогућено напредовање у служби, због чега су породице махом криле да су верници.
Из овог разлога су и сами свештеници СПЦ почели да прихватају мрсну трпезу на Светог Николу и освештавају породицама славске колаче, иако знају да би требало да се пости на тај дан. Данас, мрна трпеза на Светог Николу остала је као последица тога да ли се поштује Божићни пост. Многе породице које једноставно не посте 40 дана до Божића обележавају мрсно Светог Николу, осим ако не пада на среду или петак. То је на неки начин последица из доба комунизма када се изгубио обичај поста, а поново се обновило редовно обележавање слава.
Још једно од објашњења зашто се мрси на Светог Николу јесте и легенда по којој је човеку сваке године умирало по једно дете. Свештеник га је наводно питао да ли пости или мрси на Светог Николу, а онда му је он одговорио да пости. Тада му је свештеник, по тој причи, дао одобрење да мрси на Светог Николу и од тада му ни једно дете више није умрло.
Према неким народним обичајима, требало би славити онако како домаћин славу наследи, па ако је, на пример, Светог Николу или било коју славу која пада у време поста наследио као мрсну, требало би да настави да слави тако, и обрнуто. Како неки свештеници сматрају, уколико се неко други "омрсио", не треба нови домаћин да мења то. Ипак, постоје и друга мишљења, да уколико се неко "омрсио", требало би да се та грешка исправи што пре.
Ипак, оно што је најсигурније уколико имате одређене дилеме да ли да Светог Николу обележавате мрсно или посно, јесте да се консултујете са свештеним лицем који ће вам помоћи да видите шта је најпаметније.
(Блиц Жена)