Свети Никола рођен је у малоазијском граду Патара, луци на медитеранској обали данашње Турске, у 4. веку.

Његови родитељи дуго нису могли да добију дете, а када је мајка Нона коначно затруднела, сматрала је то чудом. Међутим, током трудноће се разболела, али је одмах по Николиној рођењу оздравила.

Још као дете, Свети Никола је показивао изузетну побожност – према легенди, стајао је на ногама три сата са само седам дана и одбијао је храну средом и петком док не заврше молитве.

Када су му родитељи умрли од куге, Никола је наследио богатство које је поделио сиромашнима. Повукао се у самоћу, одлучан да живи скромно и у молитви, иако су многи веровали да ће постати епископ попут свог стрица.

Фото: Схуттерстоцк

 

Чуда и доброчинства Светог Николе

За живота, Свети Никола је био призиван у помоћ током болести, несрећа и невоља. Верује се да је из његовог лица сијала светлост, а људи су га већ тада сматрали светитељем. Његово милосрђе огледало се у многим причама:

Спасавање сиромашних девојака: Сиромашном оцу трију девојака, који није имао за мираз, Свети Никола је под окриљем ноћи кроз прозор убацивао вреће са златом, омогућивши им да се удају. Због овог чина, често је приказиван са врећама злата или јабукама као симболима мираза.

Заштитник деце: Током глади, месар га је позвао на вечеру. Свети Никола је открио да месар скрива тела тројице дечака у бачвама у свом подруму. Молитвом их је вратио у живот, чиме је постао заштитник деце.

Спасавање морнара: Једна од легенди каже да је Свети Никола могао бити на два места истовремено. Када су морнари ухваћени у олуји, призвали су га у помоћ. Он се појавио, смирио олују и дочекао их у луци, подсећајући их да захвалност дугују Богу.

Фото: Википедија

 

Свети Никола на Никејском сабору

На Никејском сабору 325. године, Свети Никола је због љубави према Богородици ударио епископа Аријуса, који је негирао догму о Светом Тројству. Због тога је затворен, али га је, према легенди, Девица Марија посетила у затвору и оставила му Библију као знак одобрења његовог дела.

Смрт и наслеђе Светог Николе

Свети Никола се упокојио 19. децембра 345. године, а његово тело је сахрањено у Саборној цркви мирликијске митрополије.

Његов гроб су посећивали и Словени, верујући у лековитост његових моштију.

Веза Светог Николе и Деда Мраза

Православне иконе приказују Светог Николу као високог човека у црвеном плашту са митром и епископским штапом. Његов лик постао је основа за настанак Деда Мраза. Прва асоцијација на Деда Мраза везује се за песму "Ноћ пре Божића" из 1823. године, док је савремени изглед популаризовао амерички карикатуриста Томас Наст.

Фото: Shutterstock

 

Данас Свети Никола није само један од најважнијих православних светаца, већ и глобални симбол даривања и заштите слабих.

Код Срба је посебно омиљен и слави се у готово сваком другом дому.

БОНУС ВИДЕО: